Prešiel všetky kontinenty sveta a nedávno nakrúcal aj na Slovensku. Známy anglický tvorca dokumentárnych filmov o prírode NIGEL MARVEN nedokáže povedať, ktorá z krajín ho najviac fascinovala, ale bez problémov vymenuje hneď niekoľko slovenských lokalít, ktoré si pri práci užil.
Tvrdí, že hoci je Slovensko malá krajina, má neuveriteľnú biodiverzitu. Na rozdiel od Veľkej Británie, ktorá si ju zničila.
Nakrútil už viac ako 150 filmov a divákom BBC, National Geographic či Animal Planet ukazuje, ako žijú divoké zvieratá po celom svete. Je si však istý, že jeho najpopulárnejším projektom je Prehistorický park. A neprekáža mu to. Vie, že cez reláciu o dinosauroch sa môžu diváci prepracovať aj k jeho filmom o súčasných zvieratách a divočine.
"Pri troche šťastia to potom privedie deti do prírody, kde budú chcieť vidieť na vlastné oči zvieratá, o ktorých hovorím. Dnes sú totiž najzriedkavejšími živočíchmi v lese deti," myslí si.
V rozhovore sa dočítate:
- S akými zvieratami sa stretol na Slovensku a čo tu nakrúcal.
- V akom stave je slovenská príroda.
- Ktoré krajiny sveta sa starajú o ochranu prírody najlepšie a ktoré najhoršie.
- Čo si myslí o klimatických zmenách.
- Ako komunikuje so zvieratami.
Dokážete dešifrovať jazyk niektorých zvierat?
Rokmi som sa napríklad naučil rozpoznať zo správania hadov, kedy ma idú uhryznúť. Napriek tomu by som pri nebezpečných zvieratách neriskoval.
Počas nakrúcania je so mnou zvyčajne expert na danú tému. Napríklad odborník na slony, lebo sám by som sa nevedel vyznať v tom, čo urobí taký slon.
Lenže najnebezpečnejšou súčasťou mojej práce nie je filmovanie, ale cestovanie na lokácie. Ak idete po horských cestách v Iráne alebo v Číne, je to niekedy strašidelné. Cestovanie autom je desivejšie ako samotné zvieratá.
Pri vzniku ktorého programu ste zažili najväčšie komplikácie?
Robil som seriál v Číne, kde to bolo dosť komplikované, pretože tam vládla veľká byrokracia. Chceli sme ísť do rezervácie pánd a museli sme čakať desať dní, než nám umožnili vstúpiť.
V konečnom dôsledku sme tam nakrútili pekný materiál a Číňania boli veľmi priateľskí. Ale niekedy nás bolela hlava z toho, ako ťažko sa dá dostať na miesta, ktoré nás zaujímali.
Nedávno ste nakrúcali film na Slovensku. Čo vás sem prilákalo?