SME

Botoxový diktátor, tento svet nie je tvoj! Punkové legendy spievajú proti Putinovi (rozhovor)

Keď kapela Dezerter začínala, boli tínedžeri, dnes majú šesťdesiat a stále rebelujú.

Hrajú štyridsať rokov a dych im nedochádza. (Zdroj: Malgorzata Wasilewska)

Ako stredoškoláci založili vo Varšave v máji 1981 punkovú kapelu. O pár mesiacov neskôr vystúpili v televízii namiesto moderátorov vojaci v uniformách a ohlásili výnimočný stav. V uliciach boli tanky vlastnej armády, štátu velili vysokí komunistickí dôstojníci a potlačili opozičné hnutie Solidarita.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Punkeri z legendárnej kapely Dezerter už vtedy spievali texty plné rozhorčenia. Dnes sú šesťdesiatnici, zažili pád komunizmu aj vzostup nacionalizmu. Tak ako sa prv vysmievali komunistickým policajtom a súdruhom, dnes zasa konzervatívnej vláde, propagande a Putinovi.

Po bratislavskom koncerte, ktorý bol súčasťou turné k štyridsaťročnej existencii kapely, sme sa zhovárali s bubeníkom KRZYSTOFOM GRABOWSKÝM a gitaristom a spevákom ROBERTOM MATEROM.

Punk ste začali hrať uprostred totalitného režimu, ktorý väznil ľudí za ostnatým drôtom. Spomínate si ešte na tie časy?

Mater: Síce s ťažkosťami, ale predsa sa k nám dostávali platne zo Západu. Punk sa nám zapáčil, pretože bol úplne iný než všetko predtým, rebelujúci proti celému svetu.

V tých časoch bolo všetko, čo sa okolo nás dialo, paranoidné, chceli sme ten pocit nejakým spôsobom vyjadriť. A keďže punková hudba je bezprostredná, mohli sme sa na nej zároveň učiť hrať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Grabowski: Boli sme tínedžeri na strednej škole a práve v tom čase sa v Poľsku začali diať veľké politické a spoločenské zmeny. Prišli štrajky, vznikla Solidarita. Dovtedy bolo aj samotné slovo štrajk zakázané, označovali ho za absenciu v práci. Ale už sa to dlhšie nedalo zakrývať.

Vyrastali sme v atmosfére revolúcie, rebélie, nasiakli sme ňou. Otvárali sa aj možnosti umelecky sa vyjadriť, v rádiu, televízii. Prišlo uvoľnenie a my sme šli ešte o dva kroky napred, skrátka maximálne, ako sa dalo.

Stále to však bola komunistická totalita, nevnímali ste hrozbu väzenia? Vaše texty boli plné irónie, vysmievali sa z policajtov, režimu.

Grabowski: Dnes, keď sa pozriem na naše vtedajšie texty, naozaj sme mohli ísť za ne aj do väzenia. Ale naša potreba vykričať svoju zlosť do sveta bola taká veľká, že sme tú hrozbu nevnímali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Začali sme hrať v lete 1981, čiže ešte v čase uvoľnenia, výnimočný stav vyhlásili až v decembri. A keďže sa nám na začiatku nič nestalo, ešte viac nás to povzbudilo. Bola to generačná záležitosť, podobne ako keď neskôr prišiel hiphop, my sme mali punk.

Po vyhlásení stanného práva velila režimu armáda, v uliciach boli tanky. Nemali ste v takom stave problémy už len pre svoj zjav?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C99Q5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu