Fanklub Juraja Červenáka sa môže tešiť a rozrastať. Ku skupine čitateľov černokňažníka Rogana, fanúšikom Steina, Barbariča a Jaroša či kapitána Báthoryho pribudnú šarkanovci.
Po desaťročí premýšľania a príprav sa na Slovensko vrátil Adam Šarkan, bývalý americký maršal.
Dal sa dokopy s Pavlom Dobšinským. A mix westernu, fantasy, detektívky, hororu a sci-fi je presne to pravé, čo sa pýtalo na slovenský knižný svet.
Pred dvoma rokmi ste mi spomenuli projekt, ktorý v sebe nosíte už niekoľko rokov. Mala to byť mysteriózna detektívka, v ktorej sa Pavol Dobšinský a Božena Němcová vyberú niekam na slovenský vidiek a v temných lesoch čelia niečomu zdanlivo nadprirodzenému, s rozprávkovými motívmi, čo sa však nakoniec racionálne vysvetlí. Neskôr ste od toho nápadu odstúpili. Prečo? Zdal sa vám málo netradičný?
"O tomto príbehu som naozaj uvažoval dobrých desať rokov, vlastne ten nápad prišiel skôr ako prípady kapitána Steina a notára Barbariča.
Časom však naberal rôzne podoby, chvíľu sa prikláňal viac k fantasy či hororu, inokedy sa vracal do historickej reality.
Božena Němcová nakoniec „vypadla“, pretože sa príbeh presunul do obdobia, keď už nežila. Začal ma totiž zaujímať ďalší námet z druhej polovice 19. storočia."
V rozhovore ste mi spomenuli námet s účasťou Slovákov v americkej občianskej vojne, príbeh o človeku, ktorý po vojne zablúdil na divoký západ a neskôr sa s týmto westernovým backgroundom vrátil na Slovensko a zažil tu rôzne dobrodružstvá vrátane hľadania rôznych pokladov v štýle Indianu Jonesa. Zdá sa, že Zakliaty kláštor má k tejto zmene oveľa bližšie. Čo vás priklonilo k tejto verzii?
"Ako som si študoval rakúsko-uhorské reálie, čoraz viac som zisťoval, že aj tu ´u nás´ sa mohla odohrať naozajstná kovbojka.
Boli tu banditi, prepadnutia vlakov či dostavníkov, pre každú župu pracoval takzvaný potrest, teda človek určený na vyhľadávanie a zatýkanie zločincov, akási obdoba amerických maršalov.
Toto sa nakoniec dostalo do centra príbehu – Slovák sa vráti zo zámoria a doma zistí, že aj tu sa mu zídu pištoľnícke skúsenosti. To som skombinoval s detektívkou okolo Dobšinského a vznikol Zakliaty kláštor."
Že ste fanúšikom westernov, vieme veľmi dobre - tu ste skĺbili western s Indianom Jonesom tým, že ste presunuli hlavného hrdinu z divokého západu na Gemer. Prečo Gemer? Čo vás presvedčilo, že táto časť severného Uhorska bude pre bývalého maršala so zvláštnymi úlohami to pravé orechové?
"Súvisí to najmä s Dobšinským, keďže záverečné obdobie života strávil v Drienčanoch.
Okrem toho, na Gemeri sa ešte žiadna moja kniha neodohrávala, a tak som si povedal, že je načase vybrať sa aj do týchto končín. Aj osobne, navštívil som ho odvtedy viackrát.
Je fascinujúce, že región s povesťou ´hladovej doliny´ má takú impozantnú históriu, bolo to jedno z priemyselných centier celého Rakúsko-Uhorska. Napokon, aj Stein a Barbarič sa oň obtrú v knihe Muránska bosorka."
Málokto má napozeraných toľko filmov z rôznych žánrov ako vy – nemáte niekedy problém ubrániť sa presile podnetov svetových autorov? Ako si strážite svoju originalitu a červenákovskú pečať?
"Priznám sa, že toľko vyzdvihovaná originalita nie je pre mňa nijaký fetiš.
Naopak, rád interpretujem príbehy, ktoré sa už v nejakej podobe odohrali, či už reálne v dejinách, v povestiach a mýtoch, alebo aj v knihách, filmoch, seriáloch.
V mojej hlave sa to všelijako mieša a kombinuje a potom vychádza na papier v novej podobe.
Slováci v americkej občianskej vojne? Dobšinský a jeho rozprávky? Kriminalita na Gemeri v čase hospodárskej krízy? Povesti o kláštore templárov v Jelšave? Len si pomädlím ruky a idem na vec."
Juraj Červenák (1974)
- Slovenský spisovateľ, autor knižných sérií o Conanovi, černokňažníkovi Roganovi, bohatierovi Iľjovi Muromcovi, kapitánovi Báthorym
- Napísal aj knihy o hrdinoch historických detektívok kapitánovi Steinovi, notárovi Barbaričovi a Jarošovi.
- Vo vydavateľstve Artis Omnis mu vychádza prvý diel novej série Šarkanove poklady o bývalom americkom maršalovi Adamovi Šarkanovi a Pavlovi Dobšinskom pod názvom Zakliaty kláštor.
Osobne nemám veľmi rád filmy či romány, kde je hlavný hrdina pre vlastné insitné zlyhania podrobený rôznym tortúram – mám pocit, že tiež preferujete hrdinov, ktorým sa v súbojoch so zloduchmi darí najmä preto, že sú dobre pripravení, také eastwoodovské typy. Veľmi sa mýlim?
"Hrdina, ale v zmysle naozajstný hrdina, nie iba hlavnou postavou, by mal byť kompetentný a mať pre to, čo chce dosiahnuť, patričné schopnosti.
Iste, aj moji hrdinovia robia chyby a prechádzajú rôznymi krízami a pochybnosťami, ale napokon musia nájsť dosť vnútornej sily a schopností, aby niečo dosiahli.
Našli poklad, odhalili vraha, zachránili svet či aspoň dámu svojho srdca. Prípadne pána svojho srdca."