BRATISLAVA. Keď išiel svetoznámy český fotograf Antonín Kratochvíl fotografovať Davida Bowieho, vyzval ho, aby spolu išli hľadať svetlo. A tak si ho získal.
"Spravil som z neho spolupracovníka, aktívneho účastníka, a to hľadanie svetla ho zaujímalo. Nemusel len stáť tak, ako mu poviem," vysvetlil Kratochvíl pre SME. Jeho portrét legendárneho hudobníka je ústredným vizuálom 32. ročníka Mesiaca fotografie v Bratislave, ktorý sa začal 1. novembra.
Práve portrét je jednou z hlavných tém tohtoročného festivalu a Kratochvílova tvorba bude na ňom zohrávať dôležitú úlohu. Pred objektívom mu okrem Bowieho stáli napríklad aj Jean Reno, Johnny Depp, Harvey Keitel, Willem Dafoe, Liv Tyler a mnohí ďalší. Kratochvíl do Bratislavy osobne zavítal, aby otvoril svoju výstavu a pokrstil svoju knihu David Bowie. Hľadanie svetla.

Portrét Bowieho evokuje podľa umeleckej riaditeľky festivalu Evy Marlene Hodekovej hru, tajomstvo i dramatickosť. Tie prvky má v sebe nielen fotografia a vyznenie konkrétneho záberu, ale mal ich v sebe aj sám muzikant.

Na slovenskej hudobnej scéne by sme čosi podobné mohli hľadať v osobnosti a tvorbe Mariána Vargu. Jeho portréty vystavuje Centrum moderného umenia Danubiana.
Medzi autormi fotografií sú napríklad Tibor Borský, Peter Procházka, Juraj Bartoš, Ľuba Lauffová, Vladimír Yurkovič, Ľubo Stacho, ale aj fotoreportér denníka SME Jozef Jakubčo.
Na niektorých fotografiách vidno vystupovať z prítmia iba Vargovu tvár a ruky, často sa objavuje pri hre na Hammonde alebo inom klávesovom nástroji a v rozsiahlej zbierke sú aj portréty z muzikantovho súkromia. Zachytávajú ho od mladosti až po neskoré obdobie.
O vojne a hrozbách
Keď bola reč o Antonínovi Kratochvílovi, ten sa preslávil aj reportážnou fotografiou z konfliktných oblastí.