Pozdravy zo sveta
Literárne cestovanie po stopách kníh slávnych spisovateľov, návštevy domov, v ktorých bývali a tvorili, kaviarničiek, kde hľadali inšpiráciu, parkov, kadiaľ sa donekonečna prechádzali či lavičiek, na ktorých rozjímali nad novým príbehom, je, napočudovanie, stále vyhľadávanou turistickou atrakciou.
Tento trend nie je žiadnou novinkou. Už v rímskom staroveku putovala mládež po stopách Vergília. Cestu dona Quijota cez španielsky región Kastília nájdete aj v turistickom sprievodcovi.
Izby v hoteli Pavillon des Lettres v Paríži nemajú čísla, ale sú zoradené v abecednom poradí a pomenované tematicky po známych literárnych velikánoch (K ako Kafka, Z ako Zola atď.).
K večernému drinku vám donesú knihu podľa vlastného výberu. Chcela by som prenocovať u Hansa Christiana Andersena s Princeznou na hrášku.
Otázka však znie, či môžem podobné dobrodružstvo zažiť aj v Holandsku? Najlepšie v meste, v ktorom momentálne žijem, nech nemusím chodiť ďaleko.
Literárna cyklotúra mestom Den Haag
Po štrnásťhodinovej jazde autom z Bratislavy do Haagu mám chuť minimálne do Vianoc vysedávať doma a, pravdupovediac, len si čítať. Napokon, čím viac čítate, tým viac cestujete, či nie? Lenže občas treba niečo objaviť.
Dofúkala som teda kolesá na bicykli. Nie veľmi nadšene, ale jazdiť autom v Haagu je strata času. Kým nájdete voľné miesto, krúžite uličkami večnosť a navyše je parkovanie „duur“ ako drahá svokra.
Bicykel opriete hocikde, neprekáža, že zatarasíte polovicu chodníka.
Vyrazila som ešte pred poludním. Cieľ: Múzeum literatúry v Haagu, Prins Willem-Alexanderhof 5.
Počasie-nepočasie, ba ani všadeprítomný vietor ma neodradil. Necelých päť kilometrov hádam zvládnem, presviedčala som sa optimisticky. Počula som totiž, že zbierka múzea má tri kilometre dokumentov a rôznych predmetov.

Začínala som sa tešiť na listy, rukopisy, poznámky, fotografie a ilustrácie od viac než šesťtisíc spisovateľov. Nepochybovala som, že nájdem nejaký špeciálny príbeh, samozrejme holandský.