Trvalo to rok. Zachraňovať kultúrne dedičstvo nie je len tak. Každej knihe je venovaná pozornosť, ale príprave tejto bolo darovaných aj niekoľko porcií lásky navyše. Prešporské legendy ožívajú.
Celý projekt vznikal pod záštitou primátora hlavného mesta Bratislava, starostky Starého Mesta a Bratislavského samosprávneho kraja.
Strašidlá a tajomstvá v modernom šate
V poličkách sme ich mali mnohí. Vychádzali v desaťtisícových nákladoch a v rôznych verziách - Dunajská kráľovná a Prešporský zvon, legendárne knihy povestí zozbierané a spracované Máriou Ďuríčkovou, ktoré dnes už ťažko zoženiete aj v antikvariátoch.
Skôr na ne natrafíte v knižniciach starých rodičov. Knihy zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia, ktoré sa jemne odlišovali rozmermi a niekedy aj názvami povestí, mali veľký, dnes už nezvyklý formát.
Tie pôvodné si môžeme pamätať aj vďaka unikátnym ilustráciám Miroslava Cipára.
Mária Ďuríčková nám v nich opisovala tajomnú a strašidelnú realitu Prešporku a neskoršej Bratislavy.
Písala o čertovi, ktorý žil v skale pod hradom, a obvykle mu nič veľmi nevyšlo, o Čiernej panej, ktorá sa v noci prechádzala po Michalskej veži, o obraze krivoprísažníka, ktorý chcel bezbrannú vdovu pripraviť o majetok, a tak si poňho prišiel čert a svojou dlaňou spravil na stene radničnej veže odtlačok.
O čudnom hostinci, kde pukali zrkadlá a kam chodieval upír, o levoch vo fontáne na dnešnom Námestí SNP, ktoré ožili a pomstili neprávosť, o deťoch, ktoré skameneli v Kačacej fontáne, lebo nahlas vyslovili tajné heslo do podvodného kráľovstva, o Bielej panj, ktorá sa starala o svoje deti tak, že po jej smrti mali studňu plnú piva, o pokladoch, ktoré patrili čertovi...

Bratislavské ulice, domy a zákutia skrývajú množstvo strašidelných príbehov, o ktorých už dorastajúca generácia nič netuší. Azda niečo začujú, keď sprievodcovia rozprávajú legendy zahraničným turistom...