Konzerva s bravčovým v Mariánskej priekope, tuk z lebky vorvaňa v špionážnych satelitochTajuplnosť vorvaňov nás môže naučiť pokore
impozantnosť týchto tvorov, ich tajuplnosť a mýtickosť im dáva ohromný symbolický „výtlak“, ktorý v nás môže prebudiť svedomie a naučiť nás pokore – v ktorej, ako dúfa, tkvie zárodok nádeje pre budúcnosť.
Má ľudstvo ešte šancu?
„Tak ako bol Jonáš v útrobách veľkej ryby tri dni a tri noci, tak bude aj Syn človeka v lone zeme tri dni a tri noci,“ píše sa v evanjeliu podľa Matúša o prorokovi, ktorý sa vzoprel želaniu Boha zvestovať obyvateľom Ninive proroctvo o hroziacej skaze a potrebe činiť pokánie.
Po troch dňoch a troch nociach pobytu v útrobách Leviatana sa Boh nad prorokom zmiloval, Ninivčania sa dozvedeli, že sa majú kajať a katastrofa bola odvrátená.
V žalúdkoch dnešných veľrýb sa Jonáš zatiaľ nenašiel, zato sa v nich našiel napríklad taký skleník. Áno. Skleník.
„V spľasnutom skleníku z fırmy v Almeríi, ktorá sa zaoberá hydroponickým pestovaním, sa našla celtovina, hadice, laná, kvetináče, rozprašovač a kúsky syntetickej vrecoviny. Pestovali sa v ňom mimosezónne paradajky určené na export do Británie.“
Tiež sa v nich našlo 40 kilogramov prázdnych vriec od ryže, kryt z motora, šesť štvorcových metrov plastu vrátane igelitových tašiek so stále viditeľným logom lekárne, plastové poháre – zrejme z narodeninovej detskej oslavy, zlomený obal na DVD a haldy ďalších vecí.
Človek nepotrebuje biblického proroka, aby vedel, že toto nedopadne dobre. A nielen pre veľryby.
Austrálska spisovateľka Rebecca Giggsová však verí, že stále máme šancu.
Vysušené sny o veľrybách
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako asi vyzerá vedomie najväčších živočíchov na planéte? A ako vyzerá ich nevedomie? „Ja si ho viem predstaviť,“ píše Giggsová.
„Je to nejaká halucinácia nekonečných vlniacich sa dún. Geografıcké stelesnenie veľrybej psyché je určite púšť, podobne ako more predstavuje našu psyché. Lenže púšte sa v súčasnosti rozširujú a vraj budú časom zaberať väčšinu zemegule. Čo ak ich bude osídľovať čoraz viac ľudí, ktorí si budú stavať domovy vo vysušených snoch o veľrybách?“
Do hĺbky (Ikar 2022) sa dá čítať ako osobná esej pretkaná fascinujúcimi faktami o prírode, antropológii a histórii, ale i ako fascinujúca kniha o prírode, antropológii a histórii pretkaná osobnými úvahami.
Tak či onak ide o nevšedný zážitok, obohacujúci vedomostne, literárne a vlastne i ľudsky.
Od roztomilých delfínov po parazity v maternici
Autorka má dar nadchnúť čitateľa, vzbudiť v ňom zvedavosť i úžas, ale zároveň vie, že to nestačí. Fascinácia prírodou musí byť sprevádzaná túžbou zachovať ju.
Nie ako gýčovú momentku na facebooku či ako páčivý televízny dokument, ale ako proces, ktorý zahŕňa roztomilé mláďatá delfínov i niekoľko metrov dlhé parazity žijúce v materniciach samíc vorvaňov tuponosých.