SME

Ivana Šáteková: Povedala som si, že tvorba bude územie, kam deti nebudú vstupovať

Jej kresba ženy s dúhovou vlajkou od krvi sa stala symbolom Teplárne.

Ivana Šáteková (Zdroj: Marko Erd, SME)

"Mám jednu výšivku, v ktorej som sa snažila zobraziť čakanie dieťaťa, choroby, strachu. Mám ju zloženú doma, lebo sa mi teda vonkoncom nepáči. Myslím, že toto mi jednoducho ani nejde," vraví výtvarníčka IVANA ŠÁTEKOVÁ, ako sa pokúšala zhmotniť obavy o syna, ktorý sa narodil so závažnou srdcovou chybou a hneď po narodení absolvoval náročnú operáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako výtvarníčka sa však rozhodla netlmočiť rodinné témy a orientuje sa najmä aktuálne spoločenské a politické dianie. Jej tvorba je nemilosrdne presná, ironická a pochopiteľná aj pre široké publikum.

Vaša kresba ženy plačúcej nad dúhovou vlajkou sa stala symbolom teroristického útoku na Zámockej ulici. Vznikla expresne rýchlo. Ako ste ju vytvorili?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď k útoku došlo, bola som práve v ateliéri. Polícia vtedy streľbu ešte len vyšetrovala, ale už z rôznych zdrojov presakovali informácie, že išlo o homofóbny a nenávistný čin. Pomerne skoro sa ku mne dostal aj manifest strelca a potom už mi bolo jasné, o čo ide. Bola som zhrozená. Myslela som si, že Slovensko je svojím spôsobom bezpečná krajina, v ktorej by sa niečo podobné nemohlo stať. To bol však len môj sebaklam. Keď som navyše neskôr videla, ako rýchlo sa vyrojili všetci hejteri, ktorí obetiam závideli asi počet sviečok, padla na mňa nesmierna skepsa.

Obrázok vznikal pomerne rýchlo, lebo slovami som ten čin okomentovať nevedela. Ostala som doslova nemá. Rozkreslila som niekoľko verzií a stále mi pripadali necitlivé, lebo zobrazovali tú udalosť. Skúsila som sa teda na to pozrieť z inej strany a to práve cez moju emóciu zúfalstva. Chcela som zachytiť pietny symbol smútiacej ženy.

Zdá sa, že väčšina ľudí mala rovnakú emóciu, a tak sa s obrázkom stotožnili a stal sa virálnym.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Grafiky neskôr do daru dostali poslanci a poslankyne, ktorí v parlamente hlasovali za posilnenie práv LGBT+ komunity. Túto dohru ste iniciovali vy?

Veľmi ma zaskočila reakcia politikov. Bola som presvedčená, že po tomto akte jednoducho všetci musia hlasovať za aspoň čiastočné posilnenie ich práv. Aj v tomto som sa mýlila a bola to veľká rana. Keď som videla, že sa situácia nikam nehýbe, spojila som sa s iniciatívou Ide nám o život a grafiky sme ponúkli na predaj.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9DMR na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu