SME
Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Nová šéfka správ RTVS: Politici nemôžu mať pocit, že im patrí vysielací priestor

RTVS je chudobná inštitúcia.

Anna Sámelová. (Zdroj: Marko Erd - SME)

RTVS vstúpila do roku 2023 s novou riaditeľkou sekcie spravodajstva a publicistiky. Stala sa ňou žurnalistka ANNA SÁMELOVÁ.

Jej predchodkyňa Mária Hlucháňová prišla o funkciu po tom, čo RTVS na výročie Nežnej revolúcie odvysielala v priamom prenose hodinový prejav Roberta Fica zo snemu Smeru bez toho, aby to spojila s nejakou diskusiou v štúdiu či s komentárom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„To bolo fatálne zlyhanie,“ komentuje Sámelová. „Pre mňa je nepredstaviteľné dať hodinu vysielacieho času akejkoľvek tretej osobe a je jedno, či politickej strane, alebo lobistickej, obchodnej skupine, podniku či hoci aj marketingovému partnerovi RTVS. Verejnoprávna televízia a rozhlas nemajú byť politickými prisluhovačmi, nie sme predĺženou rukou štátnej správy, ale jej kontrolórmi,“ hovorí.

Sámelová už v minulosti pôsobila vo verejnoprávnom médiu, predovšetkým v Slovenskom rozhlase. Zažila aj politické tlaky. „Naši politici majú pocit, že im vysielací priestor patrí. V čase, keď ešte neboli také rozšírené sociálne siete a online médiá vôbec, sa politici mimoriadne bili o vysielací priestor v rozhlase a televízii, pretože nemali svoj vlastný,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„My však nemáme s politikmi vyjednávať, máme s nimi korektne komunikovať. Politici majú médiám ustanoviť legislatívny rámec fungovania, ale nemajú vstupovať do ich dramaturgie a obsahov,“ zdôrazňuje.

Po svojom návrate do telerozhlasu chce okamžite riešiť personálnu situáciu v televíznych aj rozhlasových správach, pripravuje aj veľký konkurz na nových členov správ.

"Pre mňa je prioritou obsah. V každej prevádzkovej situácii je dôležité najskôr meniť obsah, lebo to je niečo, čo sa dá robiť s nadšenými ľuďmi aj za málo peňazí."

Do RTVS sa vraciate po desiatich rokoch. Aká je vaša predstava o tom, do čoho idete?

Za tých desať rokov sa veľa zmenilo – výrobné a produkčné postupy aj centrum spravodajstva sa zlúčilo s publicistikou. Ide sa však schvaľovať nová organizačná štruktúra, takže si počkám na to, ako bude vyzerať, a potom z nej budem vo svojich úvahách vychádzať.

Samozrejme, mám nejaké predstavy o tom, čo tu horí, čo treba riešiť okamžite, lebo som počúvala a pozerala RTVS. Zároveň sledujem spravodajské, technologické, výrobné trendy v zahraničí, a to by som veľmi rada vniesla do tejto inštitúcie.

Čo v RTVS horí a treba to hneď riešiť?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu