SME
Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Beata Balogová: Vidím, čo s mojimi kolegami robí nenávisť, ktorá im pristáva v poštovej schránke

Ženy v jej rodine búrali všetky stereotypy.

Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Keď šéfredaktorka denníka SME BEATA BALOGOVÁ odchádzala do Spojených štátov amerických, vedela, že dostáva príležitosť, akú vtedy slovenskí novinári nemali. Zároveň však vedela, že v osobnom živote za ňu zaplatí nemalú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred odchodom poslednýkrát videla svoju starú mamu, jednu z dlhého radu žien z jej rodiny, ktoré ju osudovo ovplyvnili. Akoby neboli len jej predchodkyne, ale aj magické literárne postavy, ktoré v sebe niesli najväčšie životné témy, od lásky až po smrť.

Hoci ju náročná škola v New Yorku vyformovala v celkom inom type písania, koncom minulého roka o nich napísala román s názvom Kornélie. Prekvapila ním nielen čitateľov SME, ale aj blízkych priateľov a okolitý literárny svet, v ktorom sa už chystajú preklady do viacerých jazykov.

Píšete o ženách, ktorým ani veľké materiálne ťažkosti neotupili vôľu žiť. Kde sa v nich taká sloboda nabrala?

Našu rodinu nelimitovali žiadne predsudky. Boli sme od nich oslobodení. V podstate všetky naše ženy zostali samy, ale nikdy nepodľahli predstavám, že bez manžela sú nikto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemysleli si, že sa kvôli tomu musia pochovať, alebo aspoň chodiť v čiernom. Mojej prastarej mame zomrel manžel, popritom prišla o jedno oko a potom sama vychovávala svoju dcéru. Hoci prešla rôznymi štádiami, pochopila, že má dosť vnútornej sily na to, aby to zvládla.

Vďaka tomu som už v detstve videla, že nie sme len pasívnymi účastníkmi nejakého väčšieho príbehu. Naša rola v ňom nie je nemenná a aj keď sú naše podmienky ťažké, môžeme z nich vyťažiť čo najviac.

Vaše ženy sa teda netrápili tým, že by mali žiť v tradičnej rodine.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu