Začal horormi, neskôr zmenil žáner, no prvky hororu využíva vo svojej tvorbe aj naďalej. Jeho debutový krimi román Šesť príbehov písaný formou podcastu vzbudil v roku 2016 pozornosť a nadviazal naň ďalšími príbehmi.
Britský spisovateľ Matt Wesolowski je tútorom mladých ľudí v štátnej starostlivosti a vedie dielne tvorivého písania Cuckoo Young Writers.
Vďaka pozvaniu vydavateľského domu Albatros Media sme ho v novembri mohli vidieť a počuť na Bibliotéke.
Román Hydra je druhou časťou zo série jeho krimi románov.
Na Slovensku zatiaľ vyšli dve knihy z vašej série - Šesť príbehov a Hydra. Ako ste prišli na takýto jedinečný formát – rozprávať príbehy formou podcastov?
"Vypočul som si veľa podcastov o skutočných kriminálnych prípadoch, konkrétne podcast Serial, ktorý je jedným z najznámejších, a zamyslel som sa nad tým, čo by sa stalo, keby niekto skúsil napísať knihu podobným štýlom.
Bral som to ako experiment. Hotový príbeh som odložil do šuplíka, nech odleží. Po čase som sa prihlásil do súťaže vydavateľstiev a prekvapilo ma, že sa toho, o čom som spočiatku pochyboval, niekto chytil, a prvý diel bol na svete."
Ústredným motívom vašich kníh sú vraždy. Čo vás na zločine fascinuje?
"Podľa mňa je vždy dôležité položiť si otázku prečo. Prečo niekto koná tak, ako koná a prečo sa niečo stalo.
Nie vždy to vieme zodpovedať, snažíme sa však nejako si to zracionalizovať. Práve preto je dnes žáner skutočných kriminálnych prípadov taký populárny.
Aj ja sa usilujem vo svojich knihách nájsť odpoveď na otázku prečo a možno sa mi to nie vždy úplne darí, ale snažím sa."
Vaša vášeň pre horor sa nezaprie. Arla, ktorá vyvraždila svoju rodinu, hrá podivné, strašidelné hry. Sú reálne? Ak áno, inšpirovali vás?
"Áno, určite, inšpiroval ma napríklad príbeh Elisy Lambovej, ktorú našli mŕtvu v jednom americkom hoteli. Dokonca existujú kamerové záznamy zachytávajúce posledné okamihy jej života, je to naozaj desivé.
Keďže pred smrťou vchádza do výťahu, začali sa šíriť teórie o tom, že tiež hrala výťahovú hru.
Vtedy som si začal na internete vyhľadávať informácie o všemožných hrách, je ich naozaj veľa, dokonca jestvuje aj tá s telefónom, ktorú hrá Arla. Priznám sa, že ja by som sa ich bál hrať.
Tieto hry sú pomerne nový fenomén, keď som na ne narazil, nevedel som sa odtrhnúť od čítania, je to úplná zlatá baňa. Dosť som sa pri čítaní bál."
Ktorí hororoví autori vás ovplyvnili vo vašej tvorbe?
"Spisovateľov, ktorí ma ovplyvnili, je mnoho. Jedným z nich je, samozrejme, Stephen King, ďalším je britský autor A. M. Hurley, ktorý píše folkovo ladené horory z prostredia anglického vidieka.
Spomeniem ešte írskeho autora Patricka McCaba, píše skôr psychologické horory a hrôza, ktorú zobrazuje, zakrýva čosi, čo je reálne, a to ma tiež do veľkej miery ovplyvnilo."
Vo vašich knihách sú hlavní protagonisti tínedžeri. Prečo?
"Vo svojej profesii sa venujem marginalizovaným tínedžerom, ktorí stoja na okraji spoločnosti, boli vylúčení zo škôl, pretože sa správali nevhodne.