SME
Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Lacný Benka, Fulla či Galanda. Slovensko je zaplavené falzifikátmi obrazov

Náporu falšovateľov čelí najmä moderna.

Obeťou falšovateľov sú diela autorov slovenskej moderny. Ležiaci ženský akt do Mikuláša Galandu z roku 1926 sa nachádza v zbierkach Slovenskej národnej galérie. (Zdroj: SNG K 4150)

Benka, Galanda, Fulla, Medňanský. Falošné obrazy slovenských autorov 20. storočia valcujú trh a galérie a aukčné spoločnosti bijú na poplach.

Rozsah falšovania je enormný, biznis s podvrhmi naberá nevídané rozmery a legislatíva je nedostatočná. Falzifikátorské dielne vyrábajú bezcenné diela pre zákazníkov, ktorí sa ulakomia na dobrú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozsah je ohromujúci

„Je to veľký, doslova celospoločenský problém. V práci sme denne konfrontovaní s ponukami nepravých diel. V každom prípade, ten rozsah je naozaj ohromujúci. A vlastne aj obťažujúci,“ hovorí kunsthistorička Nina Gažovičová z aukčnej spoločnosti Soga.

„Falzifikátori kopírujú aktuálne tendencie a nálady spotrebiteľov, trh nikdy nespí, ani ten falzifikátorský. Na prelome roka sme napríklad mali úspešnú aukciu diel Vladimíra Kompánka a odpoveďou bol okamžitý nárast ponúk tohto autora pochybnej kvality.“

Do aukcií dostávajú v posledných rokoch takýchto diel množstvá. Falšujú sa umelci, ktorí prinášajú najväčšie zisky. Teda najdrahšie predávaní maliari ako Martin Benka, Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Ladislav Medňanský, ktorých diela sa vydražili za rekordné sumy, aj viac ako stotisíc eur.

Keďže falzifikáty sú z princípu bezcenné, ich ceny môžu byť v stovkách aj tisícoch eur, a vždy sú len zlomkom cien skutočných diel konkrétneho autora.

Druhý pól tvoria falzifikáty v online priestore, kde sa rozmnožili podvrhy ako napríklad lacnejšie práce umelcov na papieri. Aj objem týchto fejkov rapídne vzrástol.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu