Ján Gálik sa podľa vlastných slov v školskom svete pohybuje celý život. Je to pre neho neuveriteľne podnetné miesto plné ľudského dobra, súperenia, trápenia, lásky, víl, čarodejníkov, škriatkov a sem-tam aj ohyzdov.
S úžasom v ňom pozoruje ľudí, ktorí ešte stále veria v silu ľudského ducha a slobodnej mysle, ľudí, ktorí sa rozdávajú a snažia sa vyformovať z detí bytosti schopné vydržať všetky nástrahy sveta, a zároveň ho neustále prekvapuje schopnosť úradníckej armády kopnúť školstvo presne opačným smerom, akým by sme sa mali uberať.
To je aj hlavný motív jeho knihy Kriedou alebo mečom: zlé rozhodnutia vytvorené emóciami, nie zdravým rozumom.
Učiteľ so zbraňou v ruke
V školách sa vynárajú nové a nové problémy, vlna šikanovania a násilností
medzi deťmi rastie, na ministerstve školstva preto prijali extrémne riešenie.
Vzniká nová pedagogická fakulta a jej absolventi budú vycvičení a podkutí metódami, ktoré odstránia všetky incidenty už v zárodku.
Michael je absolventom tejto novátorskej fakulty. Pedagóg v uniforme s mečom a nožom za pásom, vycvičený zabijak.
Dobre čítate.
Prichádza do základnej školy, ktorú kedysi navštevoval, aby nastolil poriadok. Jeho odhodlanie odstrániť všetky problémy je obrovské. Za každú cenu.
„Aj teraz svet vyhlásil vojnu. Deťom.“
Učitelia sú vyhorení, niektorí žiaci sa nevedia zmestiť do kože. Michael neváha a začína konať.
Deti sa pred ním trasú od hrôzy, neváha ich týrať psychicky aj fyzicky. Sanitky chodia na pôdu školy ako na hodiny klavíra. Zákon je zákon.
Nespokojný rodič? Žiaden problém, nový pedagóg si poradí s každým. Vo fantasy príbehoch zloduchom vždy sekunduje kladný hrdina.

Tu ich, našťastie, máme niekoľko, pretože jeden by si so zlom sotva poradil. Michaelovo počínanie neschvaľuje kolega Patrik a spojencov našťastie nachádza v samotnom riaditeľovi a dvoch žiakoch.