Ak je obálka zlá, kniha sa môže stať úplne nepredajnou. Aj pri knihách platí láska na prvý pohľad.
Už ste si niekedy kúpili knižku, ktorá vás pritiahla k stolu v kníhkupectve len vďaka svojmu obalu?
Alebo ste, naopak, nechali niekoľko mesiacov v internetovom nákupnom košíku príbeh, ktorý vám viacerí odporúčali, no vás neočarila jeho obálka?
Nech sa budeme tváriť akokoľvek osvietene a hovoriť, že na obale knihy nezáleží a nás sa takéto prvoplánové posudzovanie netýka, opak je pravda.
Práve knižná obálka veľakrát (aj keď podvedome) rozhoduje, či si knižku odnesiete so sebou, alebo zostane navždy na vašom čitateľskom zozname.
O dôležitosti knižných obálok, ich tvorbe aj súčasných fenoménoch sme sa rozprávali so psychologičkou, s vydavateľmi, kníhkupcami aj s bookstagramerkami.
Láska na prvý pohľad
Už Aristoteles vraj tvrdil, že ľudia zvyčajne uprednostňujú zrak pred všetkými ostatnými zmyslami. „Pomocou zrakového vnímania spracúvame vizuálne informácie aj bez toho, aby sme si to uvedomovali,“ vysvetľuje psychologička Petra Arslan Šinková.
To, čo zachytíme zrakom, výrazne ovplyvňuje naše konanie a rozhodovanie, a to platí aj pri obaloch kníh. Okrem našej osobnosti a štýlu na nás pôsobí aj typografia, rozloženie jednotlivých prvkov či farba.
Kým napríklad zelená a modrá patria medzi upokojujúce farby, červená môže povzbudzovať výkon a oranžová chuť do jedla.