NEW YORK. Šesťdesiatsedemročný americký herec Bruce Willis trpí frontotemporálnou demenciou. Oznámila to jeho rodina.
Willis známy predovšetkým z úloh akčných hrdinov kariéru ukončil už vlani v marci pre afáziu, chorobu, ktorá ovplyvňuje schopnosť hovoriť a porozumieť rečiam. Hercova rodina oznámila, že jeho stav sa odvtedy zhoršil.
"Aj keď je to bolestivé, je úľava mať konečne v rukách jasnú diagnózu. Frontotemporálna demencia je krutá choroba, o ktorej veľa z nás počulo, a môže postihnúť každého. Dnes na ňu neexistuje žiadny liek. To je realita, ktorá sa v nasledujúcich rokoch, ako dúfame, zmení," píše sa vo vyhlásení rodiny.

Vyhlásenie zverejnila na webe Asociácie pre frontotemporálnu degeneráciu (AFTD) a podpísali ho Willisova žena Emma, bývalá žena a herečka Demi Mooreová a hercových päť detí.
AFTD na svojom webe frontotemporálnu demenciu opisuje ako typ demencie, ktorý je najčastejším typom demencie u ľudí mladších ako 60 rokov. "Kým termín ´demencia´ je najčastejšie spájaný so stratou pamäti, frontotemporálna demencia (FTD) je iná: oveľa pravdepodobnejšie ovplyvní osobnosť postihnutého, správanie, jazyk i pohyb, práve kvôli častiam mozgu, ktoré postihuje: čelný a spánkový lalok," píše sa na webe AFTD.
Ľudia diagnostikovaní s týmto typom demencie majú podľa asociácie priemerný čas dožitia sedem až 13 rokov. V Spojených štátoch ňou trpí okolo 50 až 60-tisíc ľudí, čo predstavuje asi desať percent všetkých prípadov demencie.
Willisovým zrejme najznámejším hereckým počinom je séria akčných filmov Smrtonosná pasca (prvý diel 1988). Willis v kultovom prvom diele ako John McClane v mrakodrape plnom teroristov nie je obvyklým nezraniteľným supermanom, ale zmláteným a krvácajúcim detektívom, ktorý má občas aj strach.

V roku 1999 Willis kritikov prekvapil úlohou detského psychiatra Malcolma Crowa v mysterióznom Šiestom zmysle.
Podobné úlohy už však nedostal a režiséri, či už Quentin Tarantino v Pulp Fiction (1994), Terry Gilliam v sci-fi 12 opíc (1995), Luc Besson v Piatom elemente (1997) alebo Robert Rodriguez a Frank Miller v Sin City (2005), ho obsadzovali hlavne do známeho typu drsňáka.
V závere kariéry sa Willis stal známym aj ako protagonista nízkorozpočtových filmov, kvôli ktorým organizátori ceny Zlatá malina, udeľovanej za najhoršie filmové počiny roka, vytvorili zvláštnu kategóriu len pre neho.
