Na túto stanicu sa dostanete motoráčikom po jednokoľajke. Z hlavnej stanice v Žiline je to hneď prvá zastávka.
Aj budova stanice Záriečie stále funguje ako čakáreň a predajňa lístkov. Kedysi v nej býval celý život železničiarsky pár, lístky predávali takmer priamo zo spálne.
Teraz však žije stanica novým životom a píše sa s veľkým S. A hoci sa tam dá doviezť lokálkou, Stanica už dávno presiahla regionálnu úroveň. Najznámejšie nezávislé kultúrne centrum Slovenska má dnes meno v celej Európe. Jeho príbeh sa začal písať pred štvrťstoročím.
„Od začiatku sme chceli byť miestom, kde sa kriticky uvažuje, tvorí a vzdeláva. Prepájať ľudí zblízka aj ďaleka, progresívne umelecké aktivity s miestnymi komunitami a verejnosťou,“ opisuje riaditeľ Stanice Žilina-Záriečie Marek Adamov.

Naučili sa spoliehať len na seba
Bolo to na konci minulého storočia, keď skupina umelecky naladených bývalých spolužiakov zo žilinského gymnázia, vtedy čerstvých vysokoškolákov, začala organizovať prvé happeningy.
Vo februári 1998 sa nazvali Truc sphérique, čo bol presne ten výraz z hodiny francúzštiny, ktorý sa im páčil - aj keď presne nerozumeli, čo vlastne znamená. Jediné, čo vedeli presne, bolo to, že chcú robiť nezávislú kultúru v Žiline. V meste dovtedy známom najmä excesmi primátora Jána Slotu, vulgárnym šovinizmom a kultúrou matičiarskeho typu.
„Bolo to na truc všetkým. Takže dnes je to už dvadsaťpäť rokov trucu,“ usmieva sa Adamov, čelná postava združenia.