Meno Johannes Gutenberg sa zapísalo veľkými aj malými tlačenými písmenami do histórie ľudstva. Je spojené s revolučným vynálezom, vďaka ktorému vznikol svet, ako ho dnes poznáme.
Gutenbergom sa začal novovek, doba osvietenia, vedy, rozumu, poznania. Ale aj doba pálenia kníh (a občas aj ich autorov), komunistických a fašistických manifestov, pamfletov, nenávisti. A múdrosti, románov, kuchárskych kníh a motivačných príručiek...
Vo februári uplynulo 555 rokov od smrti človeka, ktorého celé meno znie Johann Gensfleischa zur Laden zum Gutenberg.
Uvedomoval si však Johannes Gutenberg, nositeľ poznania, svetla, milovník kníh, filozof, čo vynašiel? Ani nie, krátky pohľad do jeho života odhalí, že za všetkým treba hľadať, ako vždy, peniaze.
Otec knihy
Môžeme sa sporiť, ako vždy v dejinách, ako dlho by trvalo vymyslieť tlač, keď vlastne bolo na jej vynájdenie už všetko pripravené.
Skratkovitosť dnešnej doby a aura okolo vynálezu kníhtlače robí z tohto podnikateľa a inžiniera akéhosi génia. Pravda však je, že Gutenberg bol predvídavý obchodník, vynaliezavý inžinier a dobrý investor, ktorý dokázal spojiť v tom čase náročné technologické postupy, ktoré už existovali, do jedného celku.
A nerobil to pre poznanie, ale pre peniaze. Nakoniec, nebol to jeho prvý vynález, na ktorom zabodoval. Ba dá sa povedať, že vďaka ľudskej viere v zázraky pomohol k vzniku zázraku menom kniha.