Veľryba
Režisér Darren Aronofsky sa už o jeden zaujímavý herecký návrat kedysi postaral. Bolo to v roku 2008, keď obsadil do hlavnej úlohy filmu Wrestler hviezdu 80. rokov minulého storočia Mickeyho Rourka. Zahral si starnúceho a chradnúceho zápasníka, ktorý sa snaží upratať si vo svojich vzťahoch. Herec vďaka úlohe, ktorá tak trochu pripomínala jeho život, získal svoj prvý Zlatý glóbus a nominovali ho aj na Oscara.
Teraz Aronofsky priniesol šťastie Brendanovi Fraserovi. Hercovi, ktorý sa začal presadzovať v 90. rokoch, no časom jeho kariéra upadala. Dôkazy toho úpadku sa dali občas vidieť aj v tunajších kinách, stačí spomenúť komédiu Chlpatá odplata (2010).
Veľryba znamenala pre Frasera po dlhom čase výraznejšiu dramatickú úlohu a navyše u režiséra, ktorý niečo znamená. Veď Aronofsky má na konte napríklad Pí, Requiem za sen, spomenutého Wrestlera či Čiernu labuť.
Napokon si režisér a herec pomohli navzájom. Vďaka Veľrybe sa dostal Fraser k veľkým oceneniam vrátane Oscara a vďaka jeho Oscarovi sa veľa hovorí aj o samotnom filme.
Pár postáv v jednom byte
Veľryba získala celkovo dva Oscary – okrem toho hereckého to bola aj cena za najlepšie masky. Akademici ju neudelili žiadnemu veľkofilmu, nezískal ju Čierny panter, The Batman, Elvis ani Na západe nič nové. Dostala ju komorná dráma, ktorá sa odohráva celá v jednom byte a vystupuje v nej dokopy päť-šesť postáv. Pričom maskéri sa narobili len na jednej z nich. Ale zato poriadne.
Hrdinom snímky, ktorá vznikla podľa divadelnej hry Samuela D. Huntera (a jej autor napísal aj filmový scenár), je morbídne obézny Charlie. Má takmer tristo kíl a väčšinu času je zapadnutý hlboko v gauči.