"Viem, že situácia na Slovensku je demotivujúca, čo sa týka práv menšín, kultúry či politického diania. Stále si však myslím, že ak sa má Slovensko pohnúť vopred, stane sa tak len s ľuďmi, ktorí tu zostanú," hovorí módny dizajnér PAVOL DENDIS.
Nazbieral skúsenosti v Liberci, Istanbule či Berlíne, no aj tak sa vrátil na Slovensko. Okrem návrhárstva sa venuje aj aktivizmu.
V tvorbe mu je blízka surovosť, ktorá mu pripomína rodnú Oravu, zároveň aj romantickosť či nekonvenčnosť.
Stal sa prvým dizajnérom, ktorému sa podarilo dostať na dosky Slovenského národného divadla. Pri spolupráci na opere Svätopluk vstúpil do nepoznaného. "To je však môj štýl práce: keď sa niečo naskytne, idem do toho," konštatuje Dendis.
V rozhovore sa dočítate:
- aké je byť módnym dizajnérom na Slovensku,
- aké bolo tvoriť kostýmy pre SND,
- ako pristupuje k vytváraniu kolekcií,
- o čom bude jeho nová kolekcia,
- ako pracuje s pretváraním dizajnov,
- ako sa snaží prinášať diverzitu,
- či sa dá prepojiť módny dizajn s aktivizmom.
Opakovane ste vytvorili kolekciu PRIDE, ktorou ste podporili LGBTI+ komunitu. Rovnako ste verejne vyjadrili podporu Teplárni po teroristickom útoku na Zámockej ulici. Akým spôsobom sa dá prepojiť tvorba módneho dizajnu s aktivizmom?
Dá sa to veľmi jednoducho. Ľudia v kultúre majú veľmi silný hlas, ktorý počúva široké spektrum spoločnosti. Keď sa vyjadrujú politici, tak vieme, že je za tým väčšinou nejaký alibizmus. Umelci a ľudia z kultúrnej brandže však svoje názory prezentujú väčšinou so zámerom osvety. Tým, že niekomu vyjadrím podporu, si totiž zvyčajne nenaženiem klientov.
Keď som sa rozhodol, že budem robiť PRIDE kolekcie, dávalo mi to zmysel. Moje meno má šesť písmen a je šesť farieb dúhy. Úplne to sedelo.
Keď som s tým začínal, nebolo otázkou, či to urobiť, alebo nie. Ak môžem moje meno spojiť so správnou vecou, vždy to urobím. Vedel som, že to takto cítim a keby aj tie kúsky nikto nechcel, budem ich mať ja a bude to mať pre mňa význam. To, že veci chcelo moje okolie, je len prospešné.