Keď v kinematografii nastal boom 3D filmov, pomáhala pri prevádzaní filmov do tohto formátu aj neveľká slovenská spoločnosť Blue Faces. Podarilo sa jej dokonca dostať k veľkým projektom typu Harry Potter, Avengers, Iron Man či Amazing Spider-Man. A stáli aj pri čínskom veľkofilme Asura, v ktorom mohli byť kreatívnejší a vytvárali doň magické postavy a imaginárne prostredia. Špecialista na vizuálne efekty a konateľ uvedenej spoločnosti MAREK JEŽO označuje práve tento film za jeden z najnáročnejších projektov, na akom pracovali.
Začínali však bez toho, aby mali vo filmárskom svete nejaké konexie. Oslovovali zahraničné štúdiá a producentov, a bolo otázkou šťastia, či im niekto odpíše, alebo nie.
„Zo sto e-mailov nám zareagovali dvaja,“ spomína Ježo. Odvtedy si však dokázali vybudovať zaujímavé portfólio. A v súčasnosti už pre množstvo práce musia niektoré zákazky odmietať.
V rozhovore sa dočítate:
- Aké druhy vizuálnych efektov robia a aké nie
- V čom sa líši práca na veľkých zahraničných projektoch od tých slovenských
- Prečo je dôležité hovoriť s producentmi a tvorcami o vizuálnych efektoch v dostatočnom predstihu
- Ako často musia aktualizovať svoje technologické vybavenie
- Aké triky robili do detského dobrodružného filmu Ako som sa naučila lietať, ktorý bude mať v apríli slovenskú premiéru
S akou predstavou ste zakladali vaše štúdio? Od začiatku ste chceli spolupracovať na zahraničných filmoch?
Vedel som robiť niekoľko typov trikov na vyššej úrovni, a to sme chceli predávať zahraničným štúdiám, čo sa nám aj čiastočne podarilo. Dopomohol nám k tomu úspech filmu Avatar, ktorý mal 3D na špičkovej úrovni a aj vďaka nemu nastal boom 3D filmov.
Nie vždy sa však filmy v 3D priamo nakrúcajú, niekedy sa konvertujú do 3D verzie až dodatočne, v postprodukcii.
Štúdiá spočiatku neboli pripravené na ten obrovský dopyt po 3D filmoch a my sme sa špecializovali na postupy, ktoré pomáhajú pri spomenutej konverzii. Zhodou rôznych šťastných náhod sme sa dostali aj k filmom, ako sú Spider-Man, Harry Potter, Avengers, Iron Man, a pomáhali pri ich prevode do 3D.
Potom však vznikli veľké firmy v Indii, kde sa tomu začalo venovať množstvo ľudí. Museli sme teda rozšíriť portfólio prác, ktoré sme mohli dodávať zahraničným štúdiám.
Ako ste sa dostali k veľkým hollywoodskym projektom? Mali ste predtým nejaké konexie vo filmárskom svete?
Nemali. Vyžadovalo si to tvrdú prácu. Keď sme založili našu spoločnosť, začali sme vyhľadávať a kontaktovať zahraničné štúdiá a producentov. Odpísali nám len vtedy, ak práve v tom čase potrebovali niečo urobiť. Bola to otázka šťastia. Zo sto e-mailov nám zareagovali dvaja.
Akými vizuálnymi efektmi pre film sa vlastne zaoberáte?
K tým najjednoduchším a najbežnejším patria rôzne retuše. Každý si to vie predstaviť – ak máte film z obdobia druhej svetovej vojny, musíte zo záberov vymazať všetky nepatričné prvky súčasnosti. Robíme napríklad aj skrášľovanie herečiek. O niečo zložitejšie je už dorábanie prostredí. Máte napríklad hrad, ku ktorému dotvoríte nejaké idylické alebo dramatické prostredie. Potom sú rôzne objekty, ktoré je v súčasnosti lacnejšie urobiť v postprodukcii, ako ich reálne natočiť. Napríklad akciu s vrtuľníkmi, keď by bolo drahé vybavovať všetky povolenia, pilotov, bezpečnostné opatrenia na nakrúcanie.
Samozrejme, robíme do filmov aj rôzne výbuchy či deštrukcie. No a najmä do reklám vytvárame všelijaké animované postavičky.

Čo, naopak, nerobíte?