Dungeons & Dragons: Česť zlodejov
Stôl obsypaný mapami, ceruzkami, kockami a plastovými figúrkami, okolo neho päť ľudí. Štyria upierajú pohľad na muža za hromadou príručiek: „Porota sa chystá vyriecť rozsudok, možno si ešte v tomto mrazivom väzení pobudnete, možno nie. Vtom však do súdnej siene vkročí okrídlená humanoidná postava, čo urobíš?“
„Zdrapím ju a vyskočím s ňou oknom. Snáď tie krídla nemá na ozdobu,“ povie hráč ovládajúci figúrku barda s lutnou.
„Fajn,“ ozve sa spoza zásteny, „hoď si kockou.“
Po stole sa kotúľa dvadsaťstenná kocka, ukáže najvyššie číslo a rozprávač opíše, ako sa sprvu voľný pád z vysokánskej veže mení na let a ladné pristátie na úpätí zasneženej hory. Štvorica jasá.
Aj takto mohla vzniknúť jedna z prvých scén filmu Dungeons & Dragons: Česť zlodejov.
Bard Edgin a jeho spoločníčka - drsná barbarská bojovníčka Holga v nej prosia sudcov o odpustenie zvyšku trestu. Konverzačná scéna sa však razom zmení na bláznivú akciu, ktorá je práve vďaka svojej predlohe uveriteľná.

Dungeons & Dragons: Na vlne popularity
Dungeons & Dragons totiž patrí do rozvetvenej rodiny hier na hrdinov, v ktorých sa hráči snažia vžiť do rôznorodých fiktívnych postáv. S nimi, sadou pravidiel a „rozprávačom“ či „pánom jaskyne“, ktorý hráčom predostrie herný svet, zažívajú možné i nemožné eskapády.
Možno sa vám vyjavia scény zo seriálov Stranger Things či Teórie veľkého tresku. Možno ste kedysi hrali Dračí doupě, možno ste znalec a poznáte aj iné stolné RPG (roleplaying games) systémy.
Tento druh zábavy prepájajúci klasické stolové hry s často až hereckou improvizáciou naberá na popularite najneskôr od diváckeho úspechu Pána prsteňov či Harryho Pottera. Záznamy z dobrodružných výprav spoza stolov majú na youtube či twitchi v niektorých prípadoch až milióny videní, a prevod Dungeons and Dragons pravidiel sa dočkal aj českého prekladu pod nie práve nápaditým názvom Jeskyně a draci.
Bolo len otázkou času, kedy sa hračkársky gigant Hasbro, vlastník značky Dungeons & Dragons, po hračkách, stolových i digitálnych hrách či knihách pokúsi expandovať aj na ďalší trh s kultúrnymi komoditami. S filmami.
Vrazil do toho 151 miliónov dolárov. Ako pánov jaskyne - teda režisérov a scenáristov - najal Johna Francisa Daleyho a Jonathana Goldsteina. A výsledok? Výborný.