Rozvod môže byť cesta, po ktorej jednému a druhému odľahne. Bohužiaľ, v našej kultúre sme sa k tomu ešte nedostali. Ukončenie manželstva pre nás znamená boj. Boj o peniaze, o deti, o pocit víťazstva a možnosť toho druhého zničiť, hovorí sociálna poradkyňa IDA ŽELINSKÁ.
Rozvedení sa cítia v spoločnosti stigmatizovaní, menejcenní, podliehajú zaklínadlám o tradičnej rodine a rôznym iným fikciám, ktoré šíria aj samotní experti.
Preto so spisovateľkou Janou H. Hoffstädterovou napísala knihu Dohodnime sa, ktorá je určená pre deti aj pre dospelých. Proces rozvodu je dlhý a nevyspytateľný, a keďže pri ňom úradníci robia aj neodborné a škodlivé rozhodnutia, Želinská odporúča oblúkom sa úradom vyhnúť.
Manželom, ktorí už nedokážu ďalej spolu žiť, pomáha dešifrovať podstatu konfliktu a prejsť celú cestu slušne a bez zbytočných zranení.
V rozhovore sa dočítate:
- Či je rozvod zlyhaním.
- Prečo sa rozvod v našej kultúre stáva bojom a či sa možno rozviesť slušne.
- Kedy sa v manželstve oplatí zostať.
- Kedy je rozvod drahý.
- Čo rozvody vypovedajú o nás.
- Aké mýty sa s rozvodmi spájajú a ktoré šíria sami experti.
- Ako zvládajú rozvod rodičov deti.
- V čom je človek zraniteľný, keď vstupuje do rozvodového procesu.
- Či štát komplikuje proces rozvodu.
- Či sú rozvody jednoduchšie, ak manželia boli už o čosi starší.
Prečo rozpad svojho manželstva považujú ľudia za zlyhanie?
Rozprávať sa o zlyhaní je normálnou súčasťou našich životov. Netreba to vnímať negatívne.
Keď vstupujeme do manželstva, myslíme si, že je to na celý život a počas neho niečo spoločné vybudujeme. A keď to nevyjde, pýtame sa, kde sme urobili chybu. Jednoduchá otázka: „Čo som urobila zle?“ nás posúva dopredu.

Ani Janka (spoluautorka Jana H. Hoffstädter), ani ja nepožívame toto slovo v zmysle veľkých výčitiek, že sa mi nepodarilo zabezpečiť, aby moje deti mali otca. Alebo zničili sme si život. Znamená len to, že sme nasekali kopec chýb a už sa to nedá vrátiť.
Paradoxne, väčší pocit zlyhania majú tí, čo sú v procese rozvodu čestnejší. Tí, čo hovoria, že oni nezlyhali – to tí druhí, a oni vždy všetko robili dobre, sú veľmi často ľudia predátorského typu a ľudia bez spätnej väzby.
Ako často sa podarí pokojný, priateľský rozvod?
Aj keď udržíme nejakú úroveň, nerobíme si zle a hľadáme cesty, ako z toho slušne von, ani vtedy to nie je jednoduché. Potrebujeme si určiť pravidlá, ktoré by nám mohli dodať istotu, ako potom budú vyzerať naše rodiny a ako budú vyrastať naše deti.