Fiktívnu postavu Járy Cimrmana si za viac ako polstoročie český národ tak obľúbil, že po ňom začal pomenovávať turistické miesta po celej republike.
V šiestich epizódach cestopisného cyklu Stopy Járy Cimrmana budú putovať herci jeho divadla po miestach, ktoré sú s odtlačkom tohto „svetom neuznaného génia“ spojené. Dá sa na nich rozhliadať z majáka, od ktorého je to k moru stovky kilometrov, napiť sa z Cimrmanovho liečivého prameňa alebo sa titánovi pokloniť v miestach, kde explodoval.
Vynašiel aj vysokohorskú prirážku
Cimrman má pamätnú tabuľu aj na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách: „Podľa dochovaných dokumentov tu navrhol nielen lanovku, ale aj reštauráciu s vysokohorskou prirážkou. Vtedajšie uhorské úrady však jeho projekt odmietli," povedal pre médiá pri odhalení tabule Václav Kotek.
Cyklus však stopy Cimrmana na Slovensku nesleduje. Prečo?
Na našu otázku exkluzívne odpovedal režisér cyklu Patrik Ulrich, ktorý spolu so Zdenkom Svěrákom napísal aj scenár:

„Jára Cimrman v mladosti Slovensko rád navštevoval, pretože si v Tatrách robil tréning na Alpy, ale žiadnu zásadnú stopu sme tam neobjavili. Vieme len, že v Bratislave a jej okolí je niekoľko pamätných tabúľ v slovenskom jazyku, z ktorých vyplýva, že sa azda Slovensku vyhýbal.“
Urazil Bellovu operu
Prečo by sa Slovensku, kde má dodnes množstvo fanúšikov, český génius vyhýbal?