Bonviván
Ak by sa naším územím neprehnali dve totality, mohol sa František Krištof Veselý pokúsiť dobyť Hollywood. Jeho sláva na Barrandove stúpala, za krátky čas natočil asi desať filmov po boku najväčších prvorepublikových hviezd ako Adina Mandlová či Věra Ferbasová. Najmä ženské obecenstvo ho zbožňovalo a nezdalo sa, že sa jeho ambície končia Prahou.
Späť na Slovensko sa však vracal v chvate. Svojej žene povedal, aby si zbalila iba najdôležitejšie veci a o peniaze v českej banke si nerobila starosti. „Zarobím ďalšie!" kričal na ňu trochu netrpezlivo.
Keď manželia Veselí vystúpili v Bratislave, vítali ich s rozprestretou vlajkou s nápisom „Na stráž“ dievčatá v krojoch. Rečnilo sa o návrate vlastenca a pozdvihnutí domácej kultúry.
František Krištof Veselý dobre vedel, že jeho návrat nebude zadarmo. Pravdepodobne tušil, že pre živobytie bude musieť urobiť aj zopár ústupkov, ktoré sa mu ako kozmopolitovi, vnútorne slobodnému človeku a bonvivánovi budú sotva páčiť.
Pieseň o rodnej zemi znie celkom inak
Je to jeden z mála skutočne konfliktných motívov, ktoré prináša inscenácia Bonviván inšpirovaná životom FKV. V divadle Nová scéna, ktoré je s Františkom Krištofom Veselým priamo späté, ju režíroval Martin Kákoš.
Nová scéna má k dispozícii všetko, čo pre dobrý muzikál o významnom hercovi a spevákovi potrebuje. Takmer nekonečnú zásobu skladieb, ktoré interpretoval a ktoré neraz aj zľudoveli. Živý orchester, v ktorého podaní znejú piesne mimoriadne autenticky, a takmer súčasne aj celý tím výborných spevákov a tanečníkov. V neposlednom rade skvelého predstaviteľa FKV.