Carmina Burana
19., 20., 23., 24., 27. mája v Balete Slovenského národného divadla
Kantáta Carmina Burana nemeckého skladateľa Carla Orffa patrí k najslávnejším hudobným dielam. Skladateľ v nej nadviazal na myšlienky Richarda Wagnera o „absolútnom umeleckom diele“, ktoré prepája hudbu, pohyb a reč. Choreografiu na strhujúcu hudbu vytvoril jeden z najžiadanejších choreografov súčasnosti Edward Clug. Prostredníctvom nej sa v toku tanečných obrazov na scéne odvíja evolúcia života.

Koncert Nilsa Øklanda
22. mája v Hogo Fogo – Jazz & Art Clube v Banskej Bystrici
Medzinárodný projekt festivalu Konvergencie s názvom Building Bridges sa vracia do Banskej Bystrice. Tentoraz sa k violončelistovi Jozefovi Luptákovi, akordeonistovi Borisovi Lenkovi a klarinetistovi Branislavovi Dugovičovi pridá známy nórsky improvizátor, skladateľ a huslista Nils Økland. Budú znieť jeho vlastné skladby, ale aj slovenské, nórske, židovské a rómske melódie.

Záverečné koncerty Košickej hudobnej jari
23. a 25. mája v Dome umenia
Komorný koncert 23. mája ponúkne dve výrazné osobnosti slovenského a českého hudobného umenia. Klavirista Marian Lapšanský a huslista Ivan Ženatý spoločne prevedú poslucháčov skladbami Beethovena, Dvořáka, Debussyho a Francka. Záverečný koncert 67. ročníka festivalu sa uskutoční 25. mája. Glièrov Koncert Es dur pre harfu a orchester uvedie talianska harfistka Claudie Lucie Lamanny v sprievode orchestra Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou amerického dirigenta Ilyicha Rivasa. Vyvrcholením festivalu bude uvedenie Symfónie č. 7 „Leningradskej“ od Dmitrija Šostakoviča. Dielo je univerzálnym apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii.

Prezentácia a diskusia: Mária Bartuszová
25. mája v Slovenskej národnej galérii
Podujatie bude venované sochárke Márii Bartuszovej a jej umeleckému dielu zhodnotenému v medzinárodnom kontexte. V čase, keď tvorila, ju nikto poriadne nechápal a už ani nečakala, že ju raz niekto docení. Kým žila, ani sa to nestalo. Dvadsaťšesť rokov po jej smrti, minulú jeseň, jej diela vystavili na sólovej výstave v prestížnej galérii Tate Modern v Londýne. Jej tvorbu tak spoznal nielen svet, ale aj Slovensko, kde žila a tvorila. Diskutovať budú Gabriela Garlatyová, kurátorka Archívu Márie Bartuszovej a spoluautorka a editorka monografie venovanej Márii Bartuszovej a kurátorka SNG Lucia G. Stach.

Vinylový album Doteraz
Album vychádza v limitovanom náklade len 300 kusov na 180-gramovom vinyle v gatefoldovom obale s textami a fotografiami. Bude obsahovať to najlepšie z doterajšej produkcie Story, skladby ako Bojím sa nočných zvonení s Petrom Lipom či Keď sa nikto nedíva s Pavlom Hammelom, ale aj dve dosiaľ nevydané kompozície. Prvou je Anjel strážnik s Petrom Lipom za mikrofónom a bluesovým majstrom René Lackom na gitare. Druhou je takmer sedemminútová sugestívna kompozícia Rodné mesto s Milanom Kňažkom v úlohe vokalistu, ale aj s džezmenmi Pavlom Morochovičom na klávesách a Nikola Bankovom na saxofóne. Okrem nich na albume účinkujú aj Pavol Hammel, Zuzana Homolová, Peter Preložník, Oskar Rózsa, Ondrej Juraši. Lídrom projektu je basgitarista, skladateľ a textár Marián Zima.

Fando a Lis
od 25. mája v kinách
Fando a Lis je mexický celovečerný hraný debut Alejandra Jodorowského z roku 1968. Film rozpráva príbeh o Fandovi a jeho ochrnutej priateľke Lis, ktorí putujú cez neúrodnú, postapokalyptickú zem a hľadajú mýtické mesto Tar, v ktorom možno dosiahnuť poznania nesmrteľnosti a osvietenia. Na svojej ceste stretávajú mnoho zvláštnych ľudí a dostávajú sa do znepokojivých situácií.

Pískanie v tme
26. a 29. mája v Centre nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici
Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže prináša novú inscenáciu, na začiatku ktorej bola téma strachu ako emócie, ktorou v posledných rokoch intenzívne prechádzal každý z nás individuálne a aj spoločnosť ako celok. Objavia sa v nej aj rozprávkové bytosti, ale rozprávka to nebude. "Ako popísať inscenáciu ktorá spája Heideggera, Fromma, či Darwina a Mechúrika Koščúrika? Nemožné," hovoria tvorcovia na čele s režisérom Šimonom Spišákom. "Potreba zážitku je nevyhnutná – len tak spoznám príbeh, ktorý je iný ako ten môj, ale zároveň je mojim osobným príbehom," uzatvárajú.
