CANNES. Ak možno niečo bez akejkoľvek pochybnosti označiť za legendu, potom je to Indiana Jones. Archeológ, dobrodruh a vysokoškolský profesor na polovičný úväzok sa vo svojom kostýme, v klobúku a s bičom prvýkrát objavil v roku 1981.
Harrison Ford mal vtedy tridsaťdeväť rokov.
Dnes má osemdesiat a na pohľad si udržuje stále rovnakú flegmu, na ktorej si s humorom a eleganciou vybudoval kariéru.

Na festivale v Cannes mal štvrtok večer premiéru film, ktorý má populárnu sériu definitívne ukončiť. A kto ho zazrel, musel vidieť, že aj v posledných sekundách pred tým, ako vstúpil do kinosály obklopený fotografmi a kamerami, pôsobil pokojne a maximálne vyrovnane.
Vnútri pritom niekoľko tisíc divákov zvedavo aj s miernou nervozitou čakalo, ako bude rozlúčka s archeológom vyzerať a akú pointou bude končiť jeho životný príbeh.
Posadnutý nacista chce vrátiť čas
Keďže vďaka moderným technológiám je možné všetko, aj uberať vrásky a osviežovať pohľad v očiach, v prvej časti filmu Indiana Jones: Nástroj osudu sa príbeh vracia do čias z konca druhej svetovej vojny.
Indy bol vtedy v podstate len mladík.
Jeho najväčším nepriateľom bol v tom čase nacistický matematik Voller (hrá ho Mads Mikkelsen), ktorý v kufríku nosil jednu polovicu geniálneho Archimedovho vynálezu na meranie budúcich anomálií v súradniciach časopriestoru - a veril, že keď sa dostane aj k časti druhej, bude schopný meniť minulosť.