BERN. S charakteristickým chrapľavým hlasom bola americko-švajčiarska speváčka Tina Turner súčasťou svetovej popmusic dlhých 60 rokov. Jej kariéra však zďaleka nebola bez problémov.
Elán a neskrotná povaha jej ale nakoniec pomohli dostať sa až na vrchol.
Interpretka hitov Simply the Best, Don't Need Another Hero, Typical Male či titulné piesne z bondovky Golden Eye, zomrela vo veku 83 rokov.
"Kráľovná rokenrolu zomrela dnes vo veku 83 rokov po dlhej chorobe vo svojom dome v Kusnachte pri Zürichu vo Švajčiarsku. Svet s ňou stratil hudobnú legendu a vzor," informovala jej hovorkyňa.
Turnerová sa stala jednou z najúspešnejších speváčok všetkých čias. Preslávila sa tiež odvážnymi kostýmami a energickým vystupovaním, jej koncerty bývali veľkou šou. Svojím nasadením na pódiu zatienila aj o generácie mladšej kolegyne.

"Rocková babička", ako znie asi najčastejšia speváčkina prezývka, predala vyše 200 miliónov albumov. Získala okrem iného 12 cien Grammy (vrátane ceny za celoživotné zásluhy) a vstúpila do rokenrolovej Siene slávy.
Speváčkinu hudobnú dráhu zásadne ovplyvnil jej manžel Ike Turner, ktorý jej kariéru najprv naštartoval, ale potom ju svojím búrlivým životom a násilníckym správaním komplikoval.
Ťažké začiatky
Svoju kariéru začínala v podstate dvakrát. Prvýkrát sa o nej verejnosť dozvedela v roku 1960, keď s budúcim manželom Ikem Turnerom prišli so songom A Fool in Love. Druhým začiatkom kariéry pre ňu boli potom 80. roky, kedy sa spamätala z rozvodu a dlhov.
Speváčka a herečka sa narodila 26. novembra 1939 na farme Nutbush na juhovýchode USA, v štáte Tennessee. Malá Anna Mae Bullock, ani nikto z jej okolia vtedy netušil, že sa raz stane kráľovnou rokenrolu a prijme meno Tina Turner.
Tina Turner
- prerazila v šesťdesiatych rokoch v kapele s manželom Ikeom Turnerom
- narodila sa v americkom mestečku Nutbush v Tennessee
- predala 200 miliónov albumov po celom svete
- V Guinnessovej knihe rekordov má zápis za najviac predaných lístkov na koncerty
- Získala okrem iného 12 cien Grammy (vrátane ceny za celoživotné zásluhy)
- Vstúpila do rokenrolovej Siene slávy (1991).
- O jej živote už vyšla kniha I, Tina
- Bola budhistkou
Tinin silný hlas obdivovali jej fanúšikovia na celom svete. Ani ona však nič nedostala zadarmo.
Spevácku premiéru si odbila už v detstve, keď v kostolnom zbore spievala gospely.
Anna a jej staršia sestra Alline opustili domov veľmi skoro. Po smrti starej mamy sa Anna presťahovala do St. Louis v Missouri.
Vo veľkom meste spoznala nočný život, jej druhým domovom sa stali hudobné kluby.
V roku 1956 sa po prvý raz stretla s frontmanom skupiny Kings of Rhythm - Ikem Turnerom.
Anne ho opätovne žiadala, aby jej dal šancu. On však odmietal. Jeden večer, keď sedela v klube so sestrou, bubeník vyzval Alline, aby prišla spievať na pódium, no ona odmietla. Mikrofónu sa chopila Anna a viac ho z rúk nepustila. Preukázala nesmierny talent komunikovať s kapelou a divákmi súčasne.
Anna veľmi skoro zabudla na svoju ambíciu stať sa zdravotnou sestrou a stále viac sa pohybovala v prostredí kapely. Dvojica sa zblížila natoľko, že sa v roku 1958 zosobášili v Mexiku. Vtedy speváčka na Ikeov návrh prijala meno Tina Turner. V tom čase už mala jedného syna. Otcom druhého, ktorý sa narodil po svadbe, bol Ike.
Ich prvý album vznikol náhodne, keď objednaná speváčka, ktorá mala nahrať pieseň A Fool In Love neprišla a zaskakovať za ňu musela Tina. V polovici 60-tych rokov nahrala Tina ešte niekoľko úspešných skladieb, hitov ale veľa nemala. Ona sama bola ale veľmi energická a rozhodne sa nevzdávala. Zlom v jej kariére nastal v roku 1966.
Producent Phil Spector obdivoval jej hlas a nepáčilo sa mu, ako ju Ike producentsky vedie. Ponúkol mu dvadsať tisíc dolárov len za to, aby s ňou mohol podpísať producentskú zmluvu.
Tina teda nahrala skladbu River Deep, Mountain High pod značkou Philles, ale v americkom rebríčku obsadila až 88. miesto.

Kariérny zlom a úspechy
Vo Veľkej Británii sa ale pieseň vyšplhala na tretiu priečku. Ike sa v čase jej rastúcej slávy prezentoval ako alkoholik a navyše svoju slávnu manželku bil.
Napriek tomu, že jeho skupina bodovala hitom Proud Mary, s ním to išlo dolu vodou. Z neúspechu obvinil Tinu, v roku 1976 ho definitívne opustila.

Ďalší výrazný moment v jej kariére nastal v roku 1983, keď v Európe vyšla jej skladba Let's Stay Together. O dva týždne neskôr vyšla vo Veľkej Británii aj jej platňa Private Dancer. V roku 1985 získala na udeľovaní cien Grammy štyri ceny.
Posledný (desiaty) sólový album s názvom Twenty Four Seven nahrala v roku 1999 a o rok neskôr sa "definitívne" rozlúčila s publikom. V roku 2008 názor zmenila a vyrazila na turné k päťdesiatročnému výročiu kariéry. Po skončení turné sa speváčka z očí verejnosti stiahla.
Zažiarila napríklad vo filme Šialený Max a Dóm hromu (1985), naspievala duety s Bryanom Adamsom, Davidom Bowiem, Ericom Claptonom a Mickom Jaggerom.
Turnerová vydala štyri biografie, natočených bolo o nej niekoľko dokumentov a na motívy jej života vznikol v roku 2018 muzikál.