Bratislavský knižný festival BRaK
od 2. do 4. júna v Novej Cvernovke v Bratislave
Festival prepája knižnú kultúru s inými oblasťami umenia a každý rok prináša multižánrový program, ktorý sa skladá z diskusií, autorských čítačiek a stretnutí, prednášok, tvorivých dielní pre deti, filmových a divadelných produkcií, performancií a koncertov. Súčasťou je aj predajná výstava kníh, počas ktorej možno stretnúť osobne 60 najmä českých, slovenských a ukrajinských vydavateľov a vydavateliek i predajcov a predajkýň. BRaK je v rovnakej miere festivalom spisovateľov, vydavateľov, prekladateľov, knižných grafikov, ilustrátorov, typografov a ďalších profesií spojených s knižnou tvorbou. Súčasne poukazuje na pestrosť slovenského vydavateľského prostredia, podnecuje inovatívne knižné projekty a medzinárodné spolupráce.

Dni starej hudby
od 2. do 16. júna v Bratislave
Na 25. ročníku medzinárodného festivalu sa bratislavskému publiku predstavia interpreti z Holandska, Talianska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska. Poprední umelci z oblasti interpretácie starej hudby uvedú na šiestich koncertoch v priestoroch Starého Mesta, ako sú Dóm sv. Martina, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Koncertná sieň Klarisky, Moyzesova sieň či Stĺpová sieň Slovenskej filharmónie diela skladateľov z obdobia 15. – 19. storočia.

Hudba Deža Ursinyho v podaní Moyzesovho kvarteta
7. júna v Pezinskom kultúrnom centre
Výnimočné uvedenie skladieb legendárneho skladateľa a interpreta Deža Ursinyho pripravilo Moyzesovo kvarteto v podobe sláčikových aranžmánov výberu Ursinyho diela z rôznych časových období (rokov 1966 - 1987). V tejto neobvyklej podobe predstavia jedného z najoriginálnejších slovenských umelcov.

Festival Spolu Šobov
9. – 11. júna na Sídlisku Šobov v Banskej Štiavnici
Na Sídlisku Šobov žijú prevažne rómski obyvatelia. Vďaka hlboko zakoreneným predsudkom je ich život ovplyvnený strachom a nezáujmom. Festival spojí ľudí bez ohľadu na ich národnosť, vierovyznanie, farbu pleti, vzdelanie či čokoľvek iné. Pódium na Sídlisku Šobov bude patriť rómskym i nerómskym hudobníkom. Vystúpia napríklad Sendreiovci, Bez ladu a skladu, Barbora Botošová Band, Katarína Máliková a ďalší. Pod vedením profesionálnych umelcov sa uskutočnia aj detské kreatívne workshopy. Bariéry sa zbúrajú aj na futbalovom zápase medzi rómskymi a nerómskymi umelcami či návštevníkmi.
„Prvotná obava z nepoznaného sa vďaka festivalu zmenila na hlboký zážitok zo stretnutí s ľuďmi z tejto vylúčenej lokality,“ opisuje predošlé ročníky spoluorganizátor Marek Kapusta. „Festival sa pokúsi opäť o to isté. Aspoň počas jedného víkendu symbolicky spojiť rozdelenú, rozhádanú spoločnosť a zažiť pekné spoločné chvíle.“
Ajelet Gundar-Gošen: Tam, kde číha vlk
Román oceňovanej izraelskej autorky je psychologickou sondou do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Na pozadí rodinnej drámy rieši témy migrácie, identity či antisemitizmu. Hlavná postava knihy žije pohodlný život v americkom Silicon Valley so svojou rodinou. Syn je vynikajúcim študentom na prestížnej škole. Idylu však naruší najskôr antisemitský útok na dievča v miestnej synagóge a potom smrť synovho spolužiaka. Autorka píše vo voľnom čase, jej hlavným povolaním je psychológia. Na jej knihách to cítiť – zaoberá sa všetkými stránkami ľudskej mysle.

Odchádzanie
dostupné na streamovacej platforme DAFilms.sk
Dokumentárny film režisérky Miry Erdevički prináša obraz Rómov, aký mnohých divákov pravdepodobne prekvapí. Traja hlavní protagonisti hovoria dokonalou angličtinou, sú oceňovaní vo svojich profesiách a najmä prijatí svojím okolím, ktorému sa odvďačujú tým, že aktívne pomáhajú komunite. Hoci pochádzajú zo Slovenska či z Čiech, museli za takýmto životom odísť do Británie.
