Bill Gates – opäť v záujme dobrej veci – prijal pozíciu aktivistu a svetovej autority. Po praktickom návode, ako zachrániť planétu pred klimatickou katastrofou, prichádza s manuálom, ktorý pomôže svetu vyvarovať sa ďalšej pandémie.
Lekcie z rokov covidu
Súčasný komplikovaný svet "nešetrí" príležitosťami pre Gatesove nadačné a publicistické aktivity. Oslobodzujúc sa z jednej krízy smerujeme hneď do druhej, popri nej sa na obzore črtá výzva ďalšia, ešte dramatickejšia.
Technológ, obchodný líder a filantrop Bill Gates nemôže byť obviňovaný z prázdneho špekulovania. S manželkou Melindou (dnes už bývalou) vedie nadáciu pôsobiacu v oblasti globálneho zdravia a rozvoja. Rieši zásobovanie vodou i praktickú hygienu v najchudobnejších častiach sveta.
Covid nás mesiace unavoval a mnohých pripravil o blízkych. Pandémia sa stala nočnou morou, na ktorú neradi spomíname. Bolo by krásne uveriť v koniec tvrdých lekcií.
Vírus však už ukázal svoju strašidelnú flexibilitu. Gates preto dôrazne žiada o schopnosť poučiť sa. Ochota poučiť sa z minulosti je povinné klišé, ale keď príde na vec, opakujú sa staré chyby.
Dnes ešte existuje v súvislosti s covidom pocit naliehavosti, a tak je ideálny čas spísať praktické lekcie z pandemického ohrozenia. V knihe Gates ukazuje sympatickú otvorenosť.
Práve vďaka nej (v spojení s neskutočnou vytrvalosťou) sa naučil obrovské množstvo nových informácií z epidemiológie, praktickej medicíny či zdravotníckej politiky.
Z obrovského množstva dát je zrejmé, že niektoré krajiny zvládali covidovú krízu lepšie ako ostatné. V štatistikách majú najnižšiu tzv. nadmernú úmrtnosť.
Tieto štáty sú teraz zásobárňou praktických návodov. Príčiny ich úspešnosti sú rozmanité: dôvera obyvateľstva vo vládu, funkčný zdravotnícky systém a dôsledne vymáhané opatrenia hneď v začiatkoch epidémie.
Gates je kritický aj voči svojej vlasti. Vtedajší americký prezident Trump pandémiu bagatelizoval a zavádzal verejnosť. Federálne agentúry odmietli spolupracovať a poniektorí politici naznačovali nečestné zámery spojené s očkovaním.

Od devastácie k pozitívnym zmenám
„Nabudúce si môžeme počínať lepšie – ak začneme brať prípravu na pandémiu vážne.“
Kým sa na letiskách opakujú cvičenia na zvládnutie krízových situácií a školáci v mnohých krajinách poznajú branné cvičenia, v súvislosti s pandémiami príprava neexistuje. Nepripravili sme sa na útok toho najmenšieho možného nepriateľa.