Rodinné záležitosti
od 23. júna v Nitrianskej galérii
Výstava mapuje tvorbu autorov a autoriek, ktorí sú rôznym spôsobom rodinne poprepájaní. "Ide o sociologicko-psychologickú sondu do medziľudských vzťahov v špecifických umeleckých viacgeneračných rodinách vo vzťahoch rodič a dospelé dieťa i v manželských pároch," povedala kurátorka Barbora Kurek Geržová.
Nová expozícia v Salóne Nitrianskej galérie ponúkne tvorbu 14 autorov a autoriek z rôznych časových období. Výber diel je orientovaný na umelkyne a umelcov tvoriacich predovšetkým v 20. a 21. storočí. Najstaršou dvojicou s presahom do 19. storočia je otec – Raimund von Wichera (1862 – 1925) a jeho syn Maximilián Schurmann (1890 – 1960).
"Na výstave sú prezentovaní autori a autorky, ktorí sú svojou tvorbou zastúpení v zbierkovom fonde Nitrianskej galérie. V tomto zmysle ide o sondu nielen do problematiky, ale aj do zbierok galérie s ambíciou konfrontovať širšie generačné spektrum odlišných umeleckých poetík a stratégií," doplnila kurátorka výstavy.

Koncert Tolstoys + Mink
23. júna v Novej Cvernovke v Bratislave
Slovenská kapela Tolstoys sa tentoraz predstaví v úplne novom šate. Troch pôvodných členov zo Slovenska doplní bubeník z Nového Zélandu a gitaristka z Nemecka. Spoločne prvýkrát na Slovensku uvedú piesne z nového albumu No Limit To Love, ktorý plánujú vydať na jar 2024. Kombinujú na ňom trip-hop s prvkami hippie psychedélie.
Frontwomanka kapely Ela sa po vydaní druhého albumu Mirror Me, ktorý bol nominovaný na Album roka 2022, objavila na najväčšom bilborde na Times Square v New Yorku.
Na koncerte im bude predskakovať spriatelená berlínska kapela MINK, ktorá Cvernovku zaplaví retro zvukmi.

Poviedky pre všetky deti
24. júna v Bibiane v Bratislave
Poviedky pre všetky deti sú láskavé príbehy z kolekcie audiopoviedok - pre malých aj veľkých poslucháčov a poslucháčky. Detské rozprávky s inkluzívnym rozmerom od slovenských autorov a autoriek vychádzajú v podaní detí i známych osobností. Na krste zbierky prečíta jednu z nich – Čarovné topánky - herečka Mirka Gális Partlová. Odbornými garantkami poviedok sú Janette Motlová, autorka, aktivistka, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, a Dagmar Šuranová, ktorá práci s autistickými deťmi zasvätila celý svoj profesionálny život.

Predstavenie magazínu Backstage Talks
28. júna v kinosále Slovenskej národnej galérie
Ako byť lepším dizajnérom? Prečo dizajnéri nevyriešia všetky problémy sveta? Aj týchto tém sa dotkne predstavenie magazínu Backstage Talks a diskusia s jeho šéfredaktorom Martinom Jenčom, dizajnérkou Chloe Scheffe, editorkou Zuzanou Kvetkovou, fotografkou Kvet Nguyen a architektkou Petrou Marko. Návštevníci a návštevníčky sa dozvedia, ako sa dizajnujú svetové magazíny, prečo je dôležitá empatia a ako možno dizajnovať lepšie mestá. Na podujatie sa treba registrovať na tomto linku.

Festival Viva Musica!
od 29. júna do 17. augusta v Bratislave
Celkovo 15 koncertov vážnej hudby v podaní špičkových domácich i zahraničných umelcov prinesie počas celého leta na 13 miestach v Bratislave festival Viva Musica!. Predstaví sa viac ako 160 umelcov z ôsmich krajín. Verejnosť zažije slovenskú premiéru kanadskej mezzosopranistky Emily D'Angelo, lotyšského huslistu Gidona Kremera s orchestrom Kremerata Baltica i Nocturno v podaní sopranistky Simony Šaturovej a Mareka Kozáka. Nový hudobný projekt s názvom Čo mi otec spieval predstaví Iva Bittová, ktorý nahrala spolu s violončelistom a improvizátorom Anilom Eraslanom. Organizátori ďalej avizujú narodeninový koncert, ktorý na festivale odohrá Peter Lipa. S jubilujúcim džezmanom na jednom pódiu vystúpia aj ďalší hudobní hostia v sprievode Orchestra Viva Musica! s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou. Záverečný koncert festivalu bude patriť svetoznámemu českému hudobníkovi, hráčovi na lesnom rohu Radkovi Baborákovi a jeho súboru Orquestrina, ktorý do Bratislavy privezie melódie kultových amerických skladateľov 20. storočia.

Fest Anča
od 29. júna do 2. júla v Žiline
Záver školského roka a začiatok letných prázdnin môžu detskí diváci osláviť na filmových projekciách medzinárodného festivalu animácie. "Detskému divákovi chceme prezentovať animovanú tvorbu, ktorú bežne nevidí na obrazovkách televízie či v komerčných multiplexoch. Animovaná tvorba, to nie je len Pixar a Disney, ale aj autorská animácia," upozorňujú organizátori Fest Anča. V medzinárodnej súťaži krátkych animovaných filmov pre deti uvedie osem originálnych titulov, ktoré ich tvorcovia vytvorili v priebehu posledných dvoch rokov. Jedným z nich je vtipný príbeh T-Rex nemeckej režisérky Julie Ockerovej o dinosaurovi, ktorý nevie hrať basketbal. "Švajčiarsky krátky film Jazierko zas predstaví nepoznaný svet obyvateľov jedného (ne)obyčajného rybníka," približujú organizátori festivalu, ktorý premietne aj estónsky film Repka, prerozprávanie známej slovanskej rozprávky o ťahaní repky. Fest Anča premietne aj blok slovenských animovaných filmov študentov Vysokej školy múzických umení v Bratislave pri príležitosti 30. výročia vzniku Ateliéru animovanej tvorby.

Asteroid City
od 22. júna v kinách
Nový film Wesa Andersona sa odohráva vo fiktívnom americkom púštnom meste v roku 1955. Bolo by úplne nezaujímavým miestom na mape, keby ho pred rokmi nezasiahol meteorit, ktorý doň vyhĺbil dieru. Neďaleko vzniklo bizarné mestečko, kde sa pravidelne stretávajú výnimoční mladí ľudia a ich rodičia, aby si porovnali sily, zabavili sa a uistili, že vo svojej genialite nie sú sami. Mesto sa dostane na titulky novín po celom svete vďaka „blízkemu stretnutiu tretieho druhu", ktoré sa uskutoční počas podujatia. A kým sa podarí zistiť, čo sa vlastne stalo, musia tu všetci zostať a nevedomky nadviazať vzťahy rôzneho druhu.