Keď Richard Powers získal v roku 2018 Pulitzerovu cenu za svoj ekologický antiutopický román V korunách stromov, bolo jasné, že angažovaná literatúra môže mať aj podobu vskutku vzrušujúceho a napínavého čítania.
Dalo sa prirodzene očakávať, že ani ďalšie jeho dielo nebude jednoduché, ale znova si vezme pred seba niektorú z bolestivých a rozdeľujúcich tém.
Partia, ktorú s čitateľmi rozohráva Richard Powers vo svojom zatiaľ poslednom románe Zmätenosť, nie je jednoduchá. Tých vrstiev, ktoré sa na čitateľa valia, je hneď niekoľko.
Powers lúpe pred čitateľom vrstvy jednej rodinnej tragédie, aj hĺbku jednej psychiatrickej diagnózy. A tiež hrozby psychofarmák či potenciál experimentálnych terapií spojených s virtuálnym prostredím.
Odhaľuje aj náš stále rastúci úžas pred nekonečnosťou vesmíru a bezvýznamnosťou nás, čudných hominidov, ktorí sa pripravujú už dnes na uvedomenie si, že vo vesmíre je život aj inde.
Či lepší? Možno aj hej, keďže nechýbajú ani ekologické varovania pred skazou, ktorú si sami a usilovne chystáme.
A pre literárnych maniakov a milovníkov klasickej vedecko-fantastickej literatúry môže byť Powersov román postmodernou hrou, keď rozprávač astrobiológ Theo Byrne odkazuje na klasické diela literárnej sci-fi počnúc románom Kvety pre Algernona Davida Keyesa a nekončiac ozvenami operačného systému Solaris, ktorý stvoril Stanislav Lem.
A pre nás, čitateľov na Slovensku, je nepochybne táto kniha zaujímavou ukážkou toho, že veda a špekulatívne myslenie môžu byť skutočne predmetom literárneho písania, navyše vzrušujúcejšieho, než by sa zdalo.

Powers a jeho veľké témy
Sme v Amerike súčasnosti alebo veľmi blízkej budúcnosti, v Amerike, kde vyháňajú ľudí inej pleti, kde sa politický boj vedie ako šouprogram, v ktorom ide o hlasy voličov. Ekologická kríza prináša požiare a hurikány, katastrofy sú však súčasťou mediálneho prostredia a ľahostajnosť či rezignovanosť dýcha na čitateľa z každého kúska textu.
Rozum sa vytratil, stojíme v nekonečnej zápche áut, aby sme zazreli medvedicu.
Príbeh sa začína rozprávaním otca Thea, ktorý vezme svojho deväťročného syna Robina na výlet do divočiny. Postupne zisťujeme, že vzťah otca so synom má svoje desivé momenty, keď sa akoby mimochodom dozvedáme, že Theo a Alyssa svojho syna Robina vlastne počali vinou štatisticky možnej chyby antikoncepčnej ochrany.