Jedného z najvýznamnejších autorov 20. storočia si české hlavné mesto pripomína dodnes.
Audiovizuálna expozícia, monumentálna otáčajúca sa socha hlavy aj galéria, z ktorej behajú po tele zimomriavky.
Všetky tieto miesta spája meno Franza Kafku, po nemecky píšuceho českého spisovateľa židovského pôvodu, ktorý prežil väčšinu svojho života v Prahe.
Mesto bolo jeho súčasťou – bol ním fascinovaný, a zároveň ho desilo – a vo viacerých dielach možno zahliadnuť, že sa v neurčených miestach odrážajú práve pražské kostoly, ulice a mosty.
Funguje to však aj naopak; Kafka je v Prahe dodnes živý, české hlavné mesto si jeho osobnosť, život a dielo pripomína v najrôznejších podobách na rozličných miestach.
V kruhu autorovho života a literatúry
„Tu je Staromestské námestie. Kafka sa narodil tu, pri vstupe do židovského mesta. A tu je dom U Minuty, kde rodina neskôr bývala a odkiaľ chodieval Franz každé ráno do školy.
Popri orloji, cez námestie, potom zašiel do Týnskej ulice, odkiaľ pokračoval cez úzku uličku, kde sa predávalo mäso. Práve tam sa nachádzala základná škola, ktorú navštevoval,“ vysvetľuje sprievodkyňa Jana Jebavá a prstom prechádza po neviditeľnej mape na kruhovom stole.
Sedíme na drevených stoličkách v strede tmavej miestnosti, kde sa končí expozícia Kafkovho múzea. Okolo nás postupne prechádzajú návštevníci vrátane hlučných zahraničných školských skupín, a tak musí Jana Jebavá podchvíľou zvýšiť hlas, aby sme sa počuli.
Hoci sa z budovy Hergetovej tehelne, kde múzeum sídli, nepohneme viac ako dve hodiny, vďaka milej sprievodkyni a zaujímavo koncipovanej expozícii sa pozrieme sa mnohé pražské miesta akoby spoza chrbta Franza Kafku.

Autentické zábery Prahy zo začiatku 20. storočia, chodba s úradníckymi zásuvkami aj schody vedúce do pekla. Súkromné múzeum Franza Kafku, nachádzajúce sa na pražskej Malej strane, ponúka oveľa komplexnejší zážitok, ako len prehliadku vitrín s originálmi rukopisov a prvých vydaní.
Expozíciu vytvorila skupina svetových umelcov ešte v deväťdesiatych rokoch v rámci projektu, ktorý prepájal mestá s významnými osobnosťami. Prvých pár rokov bola výstava pre návštevníkov dostupná v New Yorku.
„Umelci povedali Kafka – Praha. A vytvorili audiovizuálnu expozíciu,“ opisuje Jebavá. „Nie je to o tom, že toto uvidíte vpravo a tamto vľavo. Zapôsobí to na vás bezprostredne všetkými zmyslami.“
Galéria úzkosti alebo Kafkov svet
V rohu Staromestského námestia s priamym výhľadom na veže Týnskeho chrámu sa nachádza Námestie Franza Kafku. Oproti reštaurácii s hamburgermi možno na stene Kafkovho rodného domu zahliadnuť nenápadný memoriál.
Námestie dopĺňajú za frekventovaným priechodom pre chodcov aj tmavé dvere s výrazným nápisom Franz Kafka, za ktorými čakajú strmé schody do tmy, podzemia a galérie s názvom World of Franz Kafka.

Ako nás hneď na začiatku jemne opraví aj kurátorka výstavy Magdaléna Gurecková, nejde o múzeum. Podľa informačného prospektu „rozmer expozície Kafku významne presahuje“.