Tužina Groove
21. - 22. júla za dedinou Tužina
Miesto na okraji lesov, ohraničené pohoriami Strážovských vrchov a Malej Fatry, neďaleko Prievidze, je dejiskom festivalu, ktorý vymyslel otec a syn z dedinky Poluvsie. Vďaka týmto dvom nadšencom, ktorým v regióne chýbalo umenie, sa Tužina Gro(o)ve deje už po ôsmy raz. Poskytuje priestor skôr alternatívnej hudobnej scéne rôznych žánrov od rocku, cez folk, blues, hip hop, až po experimentálnu a elektronickú hudbu.

Film Square Fest
20. – 23. júla v Trenčíne a Trenčianskych Tepliciach
Štyridsaťosem filmov z celého sveta, pocty režisérom Jiřímu Menzlovi či Jurajovi Jakubiskovi, profily svetových filmárov Alejandra Jodorowského a Larsa von Triera, ale aj krátke snímky nominované na Oscara či najlepšie animované projekty z Festu Anča ponúkne festival Film Square. Udelí aj ocenenie Umelcova misia herečke Vice Kerekes a spevákovi i príležitostnému hercovi Václavovi Neckářovi.

Slovenská nominačná výstava na Bienále ilustrácií Bratislava 2023
do 3. septembra v Bibiane v Bratislave
Nominačná výstava predstavuje všetkých prihlásených 43 ilustrátorov za Slovensko. Dvanásťčlenná odborná porota vybrala desiatku, ktorá bude reprezentovať Slovensko na BIB 2023. Sú nimi Barbora Idesová, Dušan Kállay, Barbora Kmecová / Bessa, Marta Matus, Matúš Maťátko, Eva Ondová, Martin Smatana, Simona Smatana, David Soboň a Lucia Žatkuliaková. Bienále ilustrácií Bratislava 2023 sa uskutoční od 4. októbra do 3. decembra 2023 a bude po 29-krát prehliadkou toho najlepšieho, čo za posledné dva roky v detskej ilustrácii vo svete vzniklo.

Česko-slovenské konfrontace, Sovinec 1984 - 1994
do 31. augusta v Galérii Českého centra v Českom dome v Bratislave
Výstava pripomína fenomén československých výstav, ktoré počas normalizácie organizoval fotograf, svetovo uznávaný dokumentarista Jindřich Štreit. „Málokto vie, že od 70. rokov minulého storočia pôsobil Jindřich Štreit ako kurátor výstav autorov, ktorí boli pre vtedajší režim nepohodlní. V starej škole v malej a od okolitého sveta izolovanej obci Sovinec pripravil desiatky výstavy, vždy sprevádzaných kultúrnym programom," približuje kurátorka Štěpánka Bieleszová aktivity fotografa, ktorý od polovice 80. rokov pozýval na prezentácie aj slovenských autorov. Výstava dokumentuje aktivity v obci Sovinec, ktorá sa v priebehu 70. až 80. rokov minulého storočia stala významným centrom česko-slovenskej neoficiálnej kultúry. Mnohé podujatia sa odohrávali pod dozorom štátnej polície a boli chápané ako spoločensko-politická konfrontácia so všeobecne panujúcim totalitným režimom.

Jana Farmanová: Stretnúť sa s hadom
15. júl – 20. august v Galérii Júliusa Bindera v Banskej Štiavnici
Autorka z reálne zažitých príbehov abstrahuje univerzálne motívy, ktoré majú svoj odraz aj v mytológii či astrológii. „Motív hada nesie mnohé ambivalentné významy. Symbolizuje biblický hriech, ale aj transformáciu, znovuzrodenie. Občas je nutné čeliť tomu, čoho sa najviac bojíme - občas sa musíme stretnúť s hadom," priblížila výstavu kurátorka Alexandra Tamásová. Jana Farmanová je jedna z najúspešnejších súčasných slovenských umelkýň. Už niekoľko desaťročí cez maľbu rozvíja témy ženskej skúsenosti v premenách času.

Viktor Kubal – legenda slovenskej animácie
na streamovacom portáli Dafilms.sk
Dielo Viktora Kubala je poznačené húževnatým úsilím odkrývať pravdu, ale aj prispieť k poznaniu a zdokonaľovaniu človeka samotného. Povedal o tvorbe legendy slovenskej animácie pri príležitosti storočnice režiséra, animátora a výtvarníka Viktora Kubala filmový režisér, dramaturg, pedagóg a publicista Rudolf Urc. Fanúšikovia animovaných filmov si teraz online môžu pripomenúť dva dlhometrážne filmy i výber z bohatej krátkometrážnej tvorby Viktora Kubala (1923 - 1997), ktorý patrí medzi zakladateľské osobnosti slovenskej kinematografie. Vytvoril stovky animovaných diel a svojím zanietením, vytrvalosťou a talentom podnietil zrod animovanej tvorby na Slovensku. Kubalova tvorba je nadčasová, oslovuje divákov v každej dobe, využíva prvky čierneho humoru, inotajov a persifláží.
