Román Talianka vychádza zo skutočného príbehu najslávnejšej zbojníčky Márie Oliverio, ktorá sa do dejín zapísala ako Ciccilla. Postavila sa po boku svojho manžela Pietra Monaca do čela kalábrijskej zbojníckej skupiny a bojovala za ideály formujúceho sa Talianska a sociálnu spravodlivosť.
Giuseppe Catozzella sa pri písaní románu opieral o dostupné historické záznamy a všetko dôkladne niekoľkokrát overoval. Napísal historickú drámu plnú vášne, krviprelievania, odvahy a túžby po lepších zajtrajškoch.
Málo známe talianske dejiny
Mária sa narodila v kalábrijskej Sile v mestečku Casole do chudobnej rodiny bezzemkov. Vyrastá vo veľmi skromných podmienkach spolu s troma súrodencami. Je inteligentná, plánuje študovať, v čom ju podporuje láskavá učiteľka i matka.
Po mnohých rokoch sa vracia domov dovtedy utajovaná sestra Tereza a prevráti všetkým život hore nohami. Tak veľmi Máriu nenávidí, až dievča musí z domu preč. Odchádza žiť do lesa k slobodomyseľnej tete.
Ako sedemnásťročná sa vydá za uhliara Pietra, revolucionára podporujúceho Garibaldiho vízie. Ten po sklamaní z pôsobenia v armáde vyzlieka uniformu a stáva sa kapitánom zbojníckej družiny.
Po rodinnej tragédii uteká z dediny aj Mária. Keďže už odmala ju lesy a vrchy vábili tajomným hlasom a iba v hore sa cíti celkom slobodná, jej cesta vedie za Pietrom.
Útek do lesa nie je len únikom pred zákonom a krvou, ktorou si poškvrnila ruky, ale aj znovuzrodením. Po rituálnom ostrihaní vlasov sa mení na Ciccillu. Členovia družiny okrádajú boháčov a korisť rozdávajú chudobným.
Revolucionári a zbojníci žiadajú prerozdelenie pôdy, zrušenie daní, zjednotenie krajiny a viac slobody pre obyčajných ľudí. Nádeje na vytúžené zmeny a sny o novom Taliansku však pomaly hasnú.