BRATISLAVA. Bola to samota v najčistejšej a najintenzívnejšej forme. Japonský cisár Hirohito bol sám, jeho pracovňu osvetľoval len chladný mesiac.
Hodiny utekali.
Američania už zhodili atómovú bombu Little Boy na mesto Hirošima a atómovú bombu Fat Man na Nagasaki. Kedykoľvek sa mohli ohlásiť aj s tretím poslom smrti.
Hirohito vedel, že sa musí rozhodnúť aj za cenu, že jeho konanie otrasie celou krajinou ešte viac ako dva výbuchy dokopy.
Srdce mu zvierala úzkosť, snažil sa lapiť dych. Opakoval si slová, ktorými sa chcel svojmu ľudu prihovoriť, a neustále zvažoval, či sa rozhodol dobre.
Čo sa ešte stalo v to pamätné leto
Tohtoročný august sa pre Japoncov začal trochu inak ako zvyčajne. O udalostiach spred sedemdesiatich ôsmich rokov sa hovorilo nielen v politických prejavoch a v správach, ale aj na sociálnych sieťach po celom svete.
A veľmi často s humorom.
Ľud sa bavil na tom, že v rovnaký deň vstúpili do kín dva veľké hity. Oppenheimer a Barbie. Vznikol pre ne spoločný názov Barbenheimer a v obrazových memečkách sa prepojil aj ich vizuál.

Keď sa na jednom z nich objavila Margot Robbie (Barbie), ako sedí vysmiata na pleci Cilliana Murphyho (predstaviteľ zhotoviteľa bomby Oppenheimer), kým za nimi sa na oblohe v romantických farbách formuje atómový hríb, museli sa už ohradiť.
Uvedomujete si, na čom sa to vôbec smejete? pýtali sa a založili hashtag #NoBarbenheimer. Vyprovokoval ich najmä administrátor oficiálneho účtu filmu Barbie.