BUDAPEŠŤ. Katie prišla na festival Sziget z Veľkej Británie. Z jediného dôvodu: pre koncert Florence and the Machine. Aj ona patrila k publiku, ktoré lemovalo pódium s korunami z kvetov a flitrami na očiach.
„Milujem autenticitu jej vystúpení, je výnimočná a jedinečná. Jej hudba mi dodáva silu, inšpiruje ma,“ hovorí Katie. A nemýli sa. Speváčka skupiny Florence Welch je v hudobnom svete naozaj niečím nevídaným.
Či už je to jej éterický zjav, silný, jedinečný hlas, alebo lyrické texty, ktoré by mohli byť hoci poéziou, jedno je jasné: fanúšikovia Florence and the Machine zaplnili takmer všetok priestor pred hlavným pódiom na festivale prezývanom Ostrov slobody.
Nepozerajte sa do obrazoviek, užívajte si túto chvíľu
Florence and the Machine
- Florence and the Machine (alebo Florence + the Machine) je anglická indie/rocková kapela.
- Skupina vznikla v Londýne v roku 2007.
- Speváčkou skupiny je Florence Welch.
- Hudba skupiny je známa svojou dramatickou, excentrickou produkciou a silným vokálom speváčky.
- So svojím debutovým albumom Lungs získali mnoho ocenení aj pozitívne ohlasy kritikov.
- Skupina vytvorila najnovší album Dance Fever cez covidovú pandémiu a lockdown.
- Skupina vystupovala v prvý deň festivalu Sziget.
- Ten sa koná od 10. do 15. augusta v Budapešti.
- Na tohtoročnom Szigete vystúpia aj iné svetové mená ako Mumford & Sons, Imagine Dragons, David Guetta, Lorde, Billie Eilish, Jamie xx či slovenský spevák ADONXS.
Aktuálne turné speváčky je vraj jej najobľúbenejšie. Po pandémii koronavírusu a lockdowne môže totiž opäť koncertovať, tancovať a spievať pred publikom. Dance Fever Tour nesie názov podľa najnovšieho albumu skupiny. Vznikol počas lockdownu a názov čerpá z choreománie: stredovekej európskej tanečnej horúčky. Divákov na Szigete vyzýva k tomu, aby odložili telefóny.
„Prežili sme dva roky, keď sme sa museli pozerať do obrazoviek. Užívajte si túto chvíľu, objímte človeka vedľa seba, tancujte,“ vyzýva Florence.
Skladbami z nového albumu otvára aj štvrtkový koncert. Jednou z nich je aj prvý singel - King. V skladbe spieva I am no mother/ I am no bride/ I am king (Nie som matka, nie som nevesta, som kráľ). Nejde však o žiadnu gramatickú chybu, ale úmysel.
„Ako umelkyňa som nikdy až tak nepremýšľala o svojom pohlaví, len som sa do toho pustila. Bola som rovnako dobrá ako muži a zakaždým som sa im vyrovnala. Ale teraz, keď premýšľam o tom, že budem ženou - tridsiatničkou, a o budúcnosti, cítim roztrhnutie mojej identity a mojich túžob. Byť interpretkou, no zároveň chcieť rodinu nemusí byť pre mňa také jednoduché ako pre mojich mužských kolegov,“ vysvetlila Florence po vydaní skladby. Otázky, ako vyvážiť materstvo a zároveň byť umelkyňou, v nej zanechali bolestivú frustráciu.
Pri tomto zamyslení prvýkrát pocítila, ako sa medzi ňou a jej idolmi zrútila stena: ona totiž musí robiť rozhodnutia, ktoré oni nemuseli. Skladba King už v úvode odkazuje na rázcestie medzi jej identitou a túžbami. Naživo dostáva nový rozmer, keď speváčka spoločne s publikom postupne gradujú skladbu až do explodujúceho záveru.


Vie, aké to je byť zraneným človekom
Počas hodiny a pol odznejú piesne naprieč speváčkinou kariérou a rovnako spolu s nimi otvára starých démonov. Či už je to pri skladbe Hunger, kde sa Florence vracia do svojich tínedžerských čias, keď mala 17 rokov a začala hladovať, alebo pri Ship To Wreck o jej boji s alkoholom. Z najnovšej nahrávky odspieva aj Free, ktorá rozpráva o úzkosti. Osobné svedectvá však spieva odvážne.