Vytvárala vraj nepriateľské pracovné prostredie a zapájala sa aj do sexuálneho obťažovania. Svoje tanečníčky údajne počas afterpárty v amsterdamskom striptízovom klube nútila, aby sa dotýkali nahých žien, vibrátorov aj ovocia, s ktorými predtým striptérky robili vystúpenie.
Svojho ochrankára chcela dostať v tom istom bare na striptérske pódium a vyzývala ho, aby sa vyzliekol. A nezdržala sa vraj ani komentárov o tom, že jedna z jej tanečníc pribrala, hoci ona sama je zástankyňou smeru “body positivity”, a to najmä z pozície plus size ženy, ktorou je.
Americká speváčka, raperka a oceňovaná megahviezda Lizzo už dva týždne čelí škandálu, ktorý zrejme vážne naruší jej kariéru.
Jej kariérny zlom nastal v roku 2019 po vydaní albumu Cuz I Love You a odvtedy si Lizzo, vlastným menom Melissa Viviane Jefferson, pestuje imidž nielen svojskej hudobníčky, ale aj bojovníčky za ženy, realistické štandardy krásy, diverzitu tiel a tiež imidž podporovateľky čiernych umelcov v brandži.
Keď sa však podobné prešľapy prevalia, Amerika vo všeobecnosti reaguje prísne a striktne. Na pokrytectvo a zlyhania vo veciach sexuálneho obťažovania či zlého zaobchádzania si po ére #Metoo dáva verejnosť oveľa väčší pozor.
“Zrušiť niekomu kariéru” sa tak dá z noci do rána, pretože aj napriek tomu, že sa medzi skalnými fanúšikmi nájdu mnohí podporovatelia v akomkoľvek prípade, odlev podpory veľkej časti verejnosti je okamžite citeľný. Aj Lizzo už tento dopad zaregistrovala.
Začiatkom septembra mala byť headlinerkou festivalu Made in America, ktorý krátko po prevalení jej škandálu organizátori zrušili. Konkrétny dôvod nepomenovali, uviedli však, že príčinou sú “závažné okolnosti mimo kontroly prípravy festivalu”, čo niektorých ľudí primalo spájať situáciu práve s Lizzo.
Dokonca aj speváčka Beyoncé vynechala jej meno počas piesne “Break My Soul (Queen’s Remix)” na augustovom koncerte v Bostone. V skladbe ju pritom bežne spomína spolu s ďalšími ikonami ako Nina Simone či Lauryn Hill, aby vzdala poctu ženám čiernej pleti v hudobnom priemysle.
Bez ohľadu na to, či sa preukáže speváčkina vina, ktorá ju, mimochodom, okamžite poprela, jej prípad ukazuje dve dôležité veci: aké ľahké je v rámci zábavného priemyslu zneužívať moc a tiež, aké tekuté sú hranice medzi tým, čo je ešte zábava a čo už je obťažovanie a narúšanie osobnej autonómie zo strany privilegovaného človeka.
V článku si prečítate:
- Čo tvrdí žaloba a ako reagovala speváčka,
- či je bežné, že ženy niekoho sexuálne obťažujú,
- prečo sú v hudobnom a kreatívnom priemysle zlé pracovné podmienky,
- čo to znamená prekérna práca,
- aké ľahké je prísť o kariéru v USA a či sa môže Lizzo ešte pozviechať.
Nútené modlitby aj reči o panenstve
„Zdá sa, že ohromujúca povaha toho, ako sa Lizzo a jej manažérsky tím správali k svojim vystupujúcim, je v rozpore so všetkým, za čo sa Lizzo verejne zasadzuje. Zatiaľ čo v súkromí tanečníčky a tanečníkov zhadzuje za hmotnosť a ponižuje ich spôsobmi, ktoré sú nielen nezákonné, ale absolútne demoralizujúce,“ uviedol vo vyhlásení právnik žalujúcej strany Ron Zambrano.
Lizzo a jej produkčnú spoločnosť žalujú tri bývalé tanečnice z jej tímu. Žaloba sa týka aj vedúcej tanečného tímu Shirlene Quigley, ktorá vraj tanečníčky obťažovala svojím religióznym založením a tie, ktoré sa ku kresťanstvu nehlásili, ponižovala.