Vážení návštevníci, vypnite si mobilné telefóny. Dodržiavajte základy etikety a do sály vstupujte po prvej výzve. Tieto pravidlá poznajú návštevníci koncertu vážnej hudby kdekoľvek na svete.
V prípade ukrajinskej filharmónie sú pravidlá rozšírené o ďalšie: pri varovaní pred náletom zachovajte pokoj a prejdite k protileteckému krytu, ktorý sa nachádza v podzemí filharmónie.
V Kyjeve sa kultúrne bohatstvo ľudstva zráža s realitou vojny. Návštevnosť v tamojšej sále je obmedzená na 150 ľudí, aby sa v prípade náletu všetci zmestili do krytu. Hudobníci im potom namiesto prerušeného koncertu hrajú Bachove sonáty.
Národný symfonický orchester Ukrajiny prinesie na Bratislavské hudobné slávnosti diela európskych aj ukrajinských umelcov.

Hudbou za mier
„Bolo to pre nás naozaj ťažké obdobie najmä počas prvých dvoch mesiacov od 24. februára 2022. Situáciu, keď sme museli ísť do krytu, sme mali niekoľkokrát. Občas sme hrali Bachove sonáty na husliach, občas na violončele, niekedy som sám zahral nejakú ľahkú hudobnú improvizáciu na klavíri,“ hovorí pre SME Oleksandr Hornostaj, výkonný riaditeľ Národného symfonického orchestra Ukrajiny.

Približuje, že hudobníci po napadnutí Ukrajiny ruskými vojskami najprv prestali koncertovať, no už po niekoľkých týždňoch obnovili koncertnú činnosť aj skúšky.
„Svoju aktivitu sme obnovili v poslednej dekáde apríla 2022, pretože sme sa chceli zúčastniť v benátskom opernom dome Teatro la Fenice na veľmi dôležitom koncerte Musica per la Pace, v preklade Hudba za mier,“ vysvetľuje.
Odvtedy nehrajú iba doma v Kyjeve, kde majú protiletecký kryt priamo v podzemí Lysenkovej stĺpovej haly, ktorá je sídlom orchestra. Vo svete účinkujú na prestížnych pódiách.