SME

Kráľ prichádza, všetko je pripravené. SND otvára novú divadelnú sezónu

Fanfáry z opery Svätopluk sa stali fanfárami prezidenta SR.

Peter Mikuláš v hlavnej úlohe opery Svätopluk.Peter Mikuláš v hlavnej úlohe opery Svätopluk. (Zdroj: Marek Olbrzymek, SND)

Autor je dramaturg Opery SND.

Článok je súčasťou SME Národné, pravidelnej prílohy denníka SME.

Svätopluk je popri Krútňave druhým a zároveň posledným operným dielom Eugena Suchoňa. Tento skladateľ patrí medzi najvýznamnejšie postavy kľúčovej generácie slovenského operného života, ktorá formovala jeho podobu a zaradila sa ako plnohodnotná a rovnocenná súčasť európskej hudby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ európska opera po druhej svetovej vojne mala možnosť nadviazať na bohatú históriu predchádzajúceho vývoja, slovenská opera bola postavená pred neľahkú úlohu tradíciu začať iba budovať.

SkryťVypnúť reklamu

Do roku 1945 nájdeme na Slovensku len zopár operných diel: Kováča Wielanda od Jána Levoslava Bellu, Detvana Viliama Figuša Bystrého a niekoľko ďalších pokusov. Tie však svojou kvalitou nemali kapacitu stať sa opornými bodmi pre zásadnejší vývoj.

Načítavam video...

Historická dráma

Reálnu tradíciu slovenskej opery tak založila až Krútňava Eugena Suchoňa, ktorej premiéra v roku 1949 v Bratislave bola skutočným historickým míľnikom.

Skladateľ sa inšpiroval nielen bohatým zdrojom slovenskej ľudovej hudby, ale dokázal si poradiť aj s aktuálnym vývojom vtedajšej opernej tvorby, ktorá sa preňho zosobnila hlbokým pochopením tvorivých princípov Leoša Janáčka.

Ešte ďalej zašiel Eugen Suchoň vo svojej ďalšej opere, historickej dráme Svätopluk. Už v roku 1935 napísal k divadelnej hre Ivana Stodolu Kráľ Svätopluk predohru pre veľký orchester a vzápätí scénickú hudbu.

SkryťVypnúť reklamu

Postava veľkomoravského kráľa a dejiny jeho ríše v 9. storočí skladateľa mimoriadne zaujali. Po dlhoročnom štúdiu staroslovanskej kultúry a dejín sa rozhodol skomponovať na námet Stodolovej drámy aj operu.

Súvisiaci článok Peter Mikuláš: Svätopluk pre nás rozhodne nemôže byť vzorom Čítajte 

Príbeh Svätopluka na opernom javisku

Libreto pripravil skladateľ spolu s Ivanom Stodolom a v spolupráci s Jelou Krčméry-Vrteľovou, ktorá je autorkou definitívnej textovej štylizácie.

Od činohry sa výrazne líši. Hra je viac drámou osobností, ktorých činy odrážajú štruktúru spoločnosti. V opere sú postavy predstaviteľmi sociálnych modelov a majú širšiu historickú i filozofickú platnosť.

Opera zachytáva posledné dni kráľa Svätopluka a spracováva aj známy motív svornosti symbolizovaný tromi Svätoplukovými prútmi. Suchoňovi sa podarilo štylizáciou prvkov staroslovanského spevu a najstarších útvarov slovenskej ľudovej piesne vystihnúť prostredie prvého slovanského štátu a vytvoril strhujúcu drámu.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohými českými a slovenskými hudobnými teoretikmi je Svätopluk dodnes pokladaný za vrchol československej historickej opery vôbec.

Strhujúca hudba

Opera je písaná moderným hudobným jazykom, ktorý reflektuje všetky výdobytky vtedajšieho operného vývoja, a zároveň je to hudba strhujúca a komunikatívna.

Dielo nie je zaťažené žiadnymi nánosmi požiadaviek násilne preferovanej komunistickej doktríny v čase svojho vzniku. Naopak, zapojenie témy dobového etického sporu medzi predstaviteľmi pohanov a dvoch prúdov kresťanstva a najmä obrazy pohanských zvykov s ľudskými obetami je možné chápať ako odvážnu kritiku obdobia komunistických procesov v 50. rokoch 20. storočia.

Vo formálnej rovine Suchoň síce neopustil polohu tradičnej opernej schémy, štýlovo sa však priblížil k hranici, za ktorou už vnímame smelosť diel vymaňujúcich sa zo záťaže romantickej tradície.

SkryťVypnúť reklamu

Skladateľ vytvoril závažné hudobno-dramatické dielo vysokej javiskovej hodnoty; scény sú často komponované ako monológy plné dôstojného pátosu.

Legendárne tri prúty

Nechýba plnokrvná dráma, vášne i skvele zachytená archaická atmosféra. Postavy sú špičkovo charakterizované a skladateľove symfonické schopnosti žiaria v plnej kráse.

Fanfáry oznamujúce vstup kráľa Svätopluka sa stali slávnos­tnými fanfárami prezidenta Slovenskej republiky.

Obrovský a bohato štruktúrovaný zbor nie je doplnkom, ale významným dramatickým hráčom. Fanfáry oznamujúce vstup kráľa Svätopluka sa stali slávnos­tnými fanfárami prezidenta Slovenskej republiky.

A Svätoplukovo posolstvo, v ktorom sa spomína známy motív troch prútov – symbol svornosti, sa stalo síce sugestívne sformulovaným, no zatiaľ stále nenaplneným ideálom pre slovenský národ.

Starý vládca Svätopluk chce rozdeliť svoju ríšu na dve časti a odovzdať ju svojim synom Svätoplukovi mladšiemu a Mojmírovi. Tretí syn Predslav sa stal mníchom.

SkryťVypnúť reklamu

Synovia sú však nespokojní a plní vzájomnej nevraživosti. Mojmír vyčíta otcovi, že vyhnal žiakov Cyrila a Metoda, je proti ľudským obetiam, ktoré vykonávajú pohanské kmene, a rád by oslobodil otrokov.

Svätopluk mladší chce spolupracovať s franskými kňazmi i Maďarmi, neváha využiť vojenskú silu pohanov, no v prvom rade mu ide o moc.

Ďalšie intrigy prináša kňažná Ľutomíra, ktorá chce, aby moc získal jej otec, panónsky vládca Braslav. Príbeh je plný konfliktov a zrád slovanských skupín. Speje až k pokusu o otco­vraždu a k tragickému záveru.

Súvisiaci článok Nový riaditeľ Opery SND Martin Leginus: Predstavenie je pre mňa posvätné Čítajte 

Bohatá inscenačná tradícia

Premiéra Svätopluka sa uskutočnila v roku 1960 v Slovenskom národnom divadle. Režisérom bol Miloš Wasserbauer, dirigentom Tibor Frešo. Ešte v tom istom roku operu uviedol v pražskom Národnom divadle Suchoňov priaznivec, slávny český dirigent Zdeněk Chalabala, a na základe jeho naštudovania vznikla aj prvá zvuková nahrávka.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po svojom vzniku bol Svätopluk uvedený aj open air na legendárnom predstavení na hrade Devín.

V roku 1970 mala premiéru nová inscenácia režiséra Branislava Krišku na nádvorí Bratislavského hradu, ktorá potom o dva roky neskôr otvárala zrekonštruovanú historickú budovu SND.

V roku 1984 vznikla druhá zvuková nahrávka pod vedením dirigenta Ondreja Lenárda.

Ďalšia nová Kriškova inscenácia v SND mala premiéru v roku 1985 a v roku 2008 Svätopluka režíroval nedávno zosnulý legendárny režisér Juraj Jakubisko.

Pohľad súčasného tvorcu

Pod vizuálnu podobu nového Svätopluka, ktorý mal premiéru
24. februára 2023, sa podpísal jeden z najvýraznejších činoherných režisérov Roman Polák. Má za sebou aj množstvo operných inscenácií vrátane diel Eugena
Suchoňa a Jána Cikkera.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho režijná koncepcia Svätopluka vychádza z presvedčenia, že je najvyšší čas pozrieť sa na tému, ktorú opera prináša, súčasným pohľadom.

To neznamená, že by s dejom opery polemizoval alebo ho vykladal inak, ako je napísaný, ani nijakým spôsobom nezasahuje do hudby. Naopak, necháva ju vyznieť v celej svojej kráse.

Režisér skôr túto historickú tému rozšíril o varovanie pred smerovaním súčasnosti. Ľudia sa podľa jeho názoru nemenia, sú stále takí istí ako v časoch Veľkej Moravy: mocichtiví, zákerní, obmedzení, nevidiaci pár krokov dopredu.

Prostredie sa mení, príroda sa vyčerpáva, sám človek degeneruje, pretože drancuje seba aj planétu a zanecháva po sebe spúšť. Preto sa príbeh o Svätoplukovi tentoraz odohráva akoby v bezčasí, v prostredí zničeného nefunkčného industriálneho objektu uprostred spálenej, vyprahnutej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér si kladie otázku, kam speje tento svet, keď sa nikto s nikým nevie dohodnúť a všetkým ide iba o moc. Záleží však na tom, kto bude mať väčšiu moc nad zhoreným a zničeným svetom?

Opera SND otvorí sezónu 2023/24 dvoma predstaveniami Svätopluka (1. a 3. septembra) opäť pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa, ktorý pripravil strhujúce hudobné naštudovanie.

Na scéne Barbory Šajgalíkovej a v kostýmoch Pavla Dendisa privítame špičkové spevácke obsadenie: Peter Mikuláš, Daniel Čapkovič, Ondrej Šaling, Pavol Remenár, Jolana Fogašová, Tomáš Juhás, Monika Fabianová, Michaela Kušteková, Michal Onufer, Filip Tůma, ďalší sólisti, rozšírený zbor a orchester Opery SND.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 917
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 789
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 440
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 427
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 234
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


5
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 254
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 102
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 996
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 147
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 880
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 353
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 289
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 749
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu