Pochvaľuje si kvalitu fotografií v tohtoročnej súťaži Slovak Press Photo. Viedla totiž porotu, ktorá ich hodnotila. Francúzka MARAL DEGHATI sa venuje fotografii na niekoľkých úrovniach. Najmä ako vedúca redaktorka pre spravodajskú fotografiu v spoločnosti Getty Images.
Zdôrazňuje, aké dôležité je fotografiou rozprávať príbehy. To je to, čo dáva ľuďom zmysel, na čo sa vedia najlepšie napojiť. Takže aj vojnu na Ukrajine netreba zaznamenávať len cez boje a zbrane, ale cez ľudskú stránku veci.
Pri fotografii sú pre ňu najdôležitejšie tri veci: jej informačná hodnota, estetická kvalita a emocionálny náboj. A hoci sa podľa nej práca fotoreportéra rokmi až tak nezmenila, čosi je predsa len inak. Novinársky preukaz dnes vraj neznamená to isté čo pred dvadsiatimi rokmi.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo je v súčasnosti ohrozená sloboda slova na Západe,
- čo je pre dobrú fotografiu najdôležitejšie,
- ako sa treba stavať k témam, ktoré sú dôležité, no ľuďom už „zovšedneli“,
- ako by sa malo pri spravodajských fotografiách pracovať s efektom šoku,
- prečo je pre ňu obľúbená otázka „prečo?“.
Ako to je v súčasnosti so spravodajskou fotografiou? Aké miesto má vo svete?
Ľudia potrebujú byť informovaní z dôveryhodných zdrojov. V ére fake news je to veľmi dôležité. Keď zúril covid, potrebovali sa dostať k vierohodným informáciám aj preto, aby boli v bezpečí.

Žijeme v nepretržitom obklopení obrazmi, otázka však je, či v niech vieme čítať a berieme si z nich to podstatné. Ako je to s našou vizuálnou gramotnosťou?
Je dôležité vzdelávať ľudí, ako rozumieť obrazom. A veľa krajín to zaradilo aj do svojich školských programov. Špeciálne krajiny ako Dánsko či Francúzsko, ktoré zažili teroristické útoky. Učia sa tým bojovať proti fake news a vyrovnávať sa s bolesťami, ktorými si ich spoločnosť prešla.
Niektorým reportážnym fotografom neprekáža zachytávať aj obete konfliktných situácií, mŕtvych ľudí, iným áno. Ako sa na to pozeráte?