SME

Turistika a/alebo umenie: Trúfate si vymeniť komfort hľadiska za niekoľkodňový výlet za umením?

Divadlo očami Martiny Mašlárovej.

Teatrologička a dramaturgička Martina Mašlárová.Teatrologička a dramaturgička Martina Mašlárová. (Zdroj: archív M. Mašlárovej)

Autorka je teatrologička a dramaturgička.

lánok je súčasťou SME Národné, pravidelnej prílohy denníka SME.

Kým divadlá v letných mesiacoch tradične prázdninovo hibernujú, pre turistiku je to, naopak, ideálne obdobie. Ale čo ak by sa tieto dve zdanlivo nezlučiteľné voľnočasové aktivity spojili?

Možno aj takáto úvaha stála niekde na začiatku niektorého z projektov, ktoré mohli účastníci a účastníčky zažiť toto leto nielen na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nezvyčajné výlety za umením

Jedným z najočakávanejších bola určite umelecko-performatívna túra Into the Miracles. Divadlo Pôtoň sídliace v Bátovciach hneď na začiatku júla rozhýbalo odvážnych a vytrvalých „pútnikov“, ktorí sa vydali na časť alebo celý štvordňový pochod s dĺžkou sedemdesiat kilometrov na trase medzi Dudincami a Bátovcami.

SkryťVypnúť reklamu

Na produkčne mimoriadne náročnom projekte participovalo niekoľko desiatok umelcov a umelkýň, ktorých diela – výtvarné, zvukové či performatívne inštalácie, ale aj poézia či tanec – boli rozmiestnené na jednotlivých stanovištiach.

Účastníci a účastníčky tohto nezvyčajného výletu za umením kráčali aj za cenu boľavých nôh, fyzickej únavy, štípancov či rizík spojených s počasím.

Súvisiaci článok Zistiť, ako vonia vesmír, vidieť vnútornosti v kostole a stretnúť osemdesiat zázrakov (reportáž) Čítajte 

„Pochôdzkový“ bol aj aktuálny ročník festivalu Kiosk, ktorý mal prídomok „festival nízkoenergetického divadla“ a orientoval sa na skúmanie možností divadla a umenia „po človeku“, bez potreby elektrickej energie, osvetlenej sály či iných bežných súčastí umeleckej prevádzky.

Viaceré časti programu mali charakter prechádzky mestom, performatívnej prechádzky lesom či performatívneho výletu (tak boli žánrovo označené jednotlivé produkcie).

SkryťVypnúť reklamu

Zážitkový výjazd za umením zorganizoval návštevníčkam a návštevníkom aj festival Artwife – súčasťou popoludňajšieho výletu z Liptovského Mikuláša do Važca bolo kúpanie v exteriérovej termálnej kadi v Liptovskom Jáne, prechádzka, večera, divadlo aj koncert.

Je to trend aj vo svete

Zdá sa, že ide o trend, ktorý si získava popularitu u nás aj v zahraničí. Aj Avignonský festival, jedno z najväčších divadelných (a nielen) podujatí v Európe, ponúkol tento rok v rámci svojho hlavného programu niekoľko podobných výletov.

Režisérka Clara Hédouin na lúke v provensalskej dedinke Barbentane adaptovala román Jeana Giona Nech mi ostane radosť ako plenérové predstavenie s výstupmi, za ktorými museli diváci prejsť po určenej trase.

Keďže Giono vo svojich dielach apeloval na prepojenie človeka s prírodou a už v prvej polovici 20. storočia bojoval proti ničeniu ekosystémov v rodnom Francúzsku, zrejme by bol touto režijnou koncepciou nadšený.

SkryťVypnúť reklamu

Iste by ocenil aj Záhradu rozkoší, ktorú autor a režisér Philipp Quesne označil za „retro-futuristický epos“ a tiež „stretnutie s podobami budúcich svetov niekde medzi Jérômom Boschom, ekologickým sci-fi a súčasným westernom“.

V tomto prípade síce nechal tvorivý tím divákov sedieť, ale predtým ich priviedol kamenistým chodníkom do lomu Carrière de Boulbon, v ktorom po prvýkrát takmer pred štyridsiatimi rokmi uviedol Peter Brook svoju legendárnu deväťhodinovú Mahábháratu.

Takmer toľko – sedem hodín – trvala aj zmenšená verzia „bátovských zázrakov“ pod názvom Zdieľané krajiny. Tie preniesli Stefan Kaegi s Caroline Barneaud do lesov v obci Pujaut, kde si spolu s prírodnými scenériami návštevníci vychutnávali diela umelcov z deviatich krajín.

Tieto zážitkové intervencie (ťažko sa hľadá lepšie súhrnné pomenovanie pre rozmanité podoby „turistického“ umenia) majú mnoho spoločného. V prvom rade využívajú krajinu, respektíve prostredie ako kulisu, súčasť či dokonca „hlavnú postavu“ diela.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nebojte sa ísť do divadla, ktoré sa neberie príliš vážne Čítajte 

Nové kontexty

Tvorcovia a tvorkyne vedome pracujú s niečím, čo nás obklopuje, s čím sa denne stretávame a čomu venujeme často limitovanú pozornosť, pretože to vnímame ako samozrejmé. Zasadzujú to do nových kontextov, (spolu)pracujú s environmentom ako s umeleckým aktérom.

Jedným z cieľov viacerých spomenutých projektov bolo aj upriamovať pozornosť na ekologické hrozby a varovať divákov a diváčky pred stratou toho, čo v súčasnosti stále považujeme za bežné.

Súčasťou všetkých spomenutých projektov je zároveň sekundárna, niekedy zámerná a inokedy implicitná prezentácia menej známych miest, na ktorých sa s umením stretávame zriedka alebo vôbec. A v neposlednom rade väčšina z diel počíta s aktívnou participáciou účastníkov, ktorí zároveň zdieľajú zážitok v rámci náhodne vzniknutej, no predsa súdržnej komunity pociťujúcej vzájomnú existenciu v danom čase na danom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Ako účastníčka posledného spomenutého výletu do Pujaut môžem povedať, že podujatie ako celok bolo pre mňa príjemným spojením obľúbených činností. Umelecky sa mi – celkom prirodzene – zdali niektoré diela rafinovanejšie a originálnejšie ako iné.

Fakt, že niektoré z nich si vyžadovali nasadenie veľkých slúchadiel a počúvanie sprostredkovaného audioobsahu, použitie 3D VR okuliarov či sledovanie obrovského titulkovacieho zariadenia, z ktorého sa nám vtipne i varovne „prihovárala“ samotná (vcelku nahnevaná a iróniou nešetriaca) príroda, však bol v tomto prípade zvláštnym paradoxom.

Digitálnymi prostriedkami sme totiž boli vedení všímať si pro­stre­die okolo nás, oceniť prírodu ako možné dejisko umeleckého diela, ale aj samu osebe.

Súvisiaci článok Divadelná adaptácia filmu Ježiš z Montrealu aj hra o odlive mozgov. Aká bude nová sezóna v Činohre SND? Čítajte 

Možno nie pre všetkých divákov

Tento trend môže mať aj iné úskalia a paradoxy. Jednak môžu byť podobné projekty nechtiac pomerne exkluzívne – ťažšie sa ich môžu zúčastniť ľudia v staršom veku, v horšej fyzickej kondícii, s telesnými znevýhodneniami, alergici alebo hoci iba tí, ktorí si pred cestou na divadelný festival neprečítali všetky inštrukcie k inscenáciám a nepribalili si turistické topánky či repelent.

SkryťVypnúť reklamu

Nevyspytateľnosť priebehu podujatia by tiež mohol byť faktor, ktorý by sa mal zvážiť. V prípade intervencií, ktoré sa konajú na odľahlejších miestach, by pri akomkoľvek bezprostrednom ohrození mohlo byť logisticky náročné miesto opustiť či sprostredkovať rýchlu pomoc (rovnako ako keď idete na bežnú turistiku).

Sprostredkovať umelecký zážitok, zvlášť ak si vyžaduje technické zázemie, môže byť produkčne a organizačne mimoriadne náročná úloha, rovnako ako vytvoriť dostatočný komfort pre účastníkov (napríklad im sprostredkovať možnosť sa napiť či ísť na toaletu).

A v neposlednom rade pri vnímaní umeleckých aspektov prezentovaných diel môže k zážitku prispieť či z neho ubrať celá škála mimoumeleckých faktorov – zima, teplo, hlad, hmyz a iné – s ktorými celkom prirodzene počítame, keď ideme na výlet, už menej však, keď ideme „na divadlo“.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vás však nič z toho neodrádza a umenie máte radi rovnako ako prechádzky a prírodu, podobný performatívny výlet môže byť vítaným spestrením turistickej sezóny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 358
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 976
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 314
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 540
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 585
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 468
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 4
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


40
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu