Pocta Eugenovi Suchoňovi
BHS otvorí dielo Eugena Suchoňa, jedného z vrcholných predstaviteľov zakladateľskej generácie slovenskej hudby a tvorcu národnej opery. V tomto roku si pripomíname 30 rokov od skladateľovho úmrtia. Bol úzko spätý s dejinami Slovenskej filharmónie aj BHS, v rokoch 1966 – 1970 bol tiež predsedom Festivalového výboru BHS. Na otváracom koncerte zaznie dielo viažuce sa k tradícii Svätopluka, bude to predohra k dráme Ivana Stodolu. Tohtoročný festival uzatvoria Metamorfózy najlepšie a najznámejšie symfonické dielo skladateľa hýriace krásnymi orchestrálnymi farbami.
Úvodný koncert 22. septembra diriguje obľúbenec bratislavského publika, bývalý dlhoročný šéfdirigent Slovenskej filharmónie Emmanuel Villaume, záverečný, 8. októbra, zas vo svete uznávaný český dirigent Tomáš Netopil.


2 x 2 klavíry
BHS pripravili lahôdky na čierno-bielych klávesách: dielami pre štvorručný klavír i pre dva klavíry sa po prvý raz na Slovensku 26. septembra predstaví holandské súrodenecké duo Lucas a Arthur Jussenovci. Publikum na tých najprestížnejších pódiách si získavajú strhujúcimi recitálmi a účinkovaním so špičkovými orchestrami. Brilantnú hru v šarmantnom podaní ocenia poslucháči v Ravelovom ikonickom diele La Valse, v dielach Debussyho, Schuberta i Mozarta.

K jednému i dvom klavírom si zasadnú aj Jordana Palovičová a Jakub Čižmarovič 1. októbra, výrazné osobnosti a umelecky i pedagogicky spriaznení slovenskí interpreti, ktorí svojou interpretáciou vzdávajú hold dielam predstaviteľov slovenskej moderny i súčasným skladateľom.

Novodobá premiéra
Štátny komorný orchester Žilina má ambíciu oslovovať poslucháčov dielami slovenských skladateľov. Ilja Zeljenka skomponoval v poslednom roku svojho života pre tento orchester svoje Sarkazmy, 1. októbra ním otvoria koncert. Husľový virtuóz Milan Paľa na ňom uvedie i Koncert pre husle a orchester, op. 15 Jána Zimmera, talentovaného študenta Eugena Suchoňa. Skladateľ po svojej smrti v roku 1993 upadol do nezaslúženého zabudnutia. Jeho husľový koncert z roku 1956 (v slovenskej tvorbe prvý vo svojom žánri) umožní poslucháčom aj po desaťročiach nazrieť do Zimmerovej fascinujúcej skladateľskej dielne.

Bratislava – hudobná križovatka
Ernő Dohnányi, Béla Bartók, Zoltán Kodály i Alexander Albrecht odišli po maturite v Bratislave a Trnave študovať kompozíciu na budapeštiansku Hudobnú akadémiu. Svoje vyspelé komorné diela napísali Dohnányi a Bartók už ako 17-roční; z Kodályho tvorby je na programe tohto koncertu dielo z konca štúdií a Albrechtovo z posledných rokov života.

Originálne kompozície generačných vrstovníkov z prelomu 19. a 20. storočia, ktorých osudy sa skrížili v našich zemepisných šírkach, uvedie 24. septembra Notos Quartett, ktorý v roku 2017 získal prestížnu cenu ECHO Klasik a je považovaný za jedno z najlepších komorných zoskupení súčasnosti.

Lúčnica 75
Lúčnica je už 75 rokov kultúrnym i spoločenským fenoménom. Spevácky zbor je súčasťou umeleckého súboru od jeho vzniku v roku 1948. Charakterizuje ho vyspelá spevácka technika a hlasová kultúra. Na medzinárodných súťažiach získal spevácky zbor množstvo vzácnych víťazstiev. Svoju umeleckú kariéru v Speváckom zbore Lúčnica začínali mnohé osobnosti ako Edita Gruberová, Lucia Popp, Magdaléna Blahušiaková, Ľubica Orgonášová, Marta Beňačková, Ondrej Malachovský a mnohí ďalší. Vo festivalovom programe BHS uvedie spevácky zbor 7. októbra prierez tvorbou à cappella diel rôznych štýlových období, ako aj výber zo skladieb, ktoré mu dedikovali slovenskí skladatelia. Pod vedením súčasnej zbormajsterky Eleny Matušovej svoj koncertný repertoár rozšíri aj o vokálno-inštrumentálne dielo.
