Biela noc sa koná v Bratislave od 29. septembra do 1. októbra a v Košiciach od 6. do 8. októbra.
Maotik: Tree of Life
Francúzsky umelec známy ako Maotik s Bielou nocou spolupracuje dlhodobo. Tentoraz prináša na bratislavské Šafárikovo námestie site-specific svetelnú inštaláciu so silným posolstvom.
Poetická projekcia na korunu stromu prirodzene a dynamicky reaguje na hudbu a pohyb návštevníkov. Maotik chce poukázať na potrebu ochrany zelených ostrovov v mestách, ktoré obyvateľom prinášajú množstvo benefitov.

Klaus Obermaier: Dopamine
Závislosť, láska aj fyzická aktivita majú spoločný hormón - dopamín. Jeho hlavnou funkciou je efekt odmeny.
Dielo Dopamine, ktoré je možné zažiť v Galérii Umelka v Bratislave, je odkazom na známe vyplavovanie dopamínových častíc, tentoraz však vo forme interaktívneho prostredia audiovizuálnej inštalácie: rýchlosť pohybu virtuálneho herca a dynamický tok častíc je v reálnom čase ovládaná pomocou infračervenej kamery, toolu Unreal Engine a MAX.


Guillaume Marmin: Oh Lord
Už od nepamäti hľadíme ku slnku s túžbou spoznať jeho tajomstvá, odhaliť mechanizmy jeho fungovania a predpovedať rôzne zmeny. V čase environmentálnych a energetických výziev zosobňuje ešte viac naše obavy a nádeje.
Svetelná inštalácia Oh Lord v bratislavských Klariskách je výsledkom spolupráce s Observatoire de Paris Meudon a Institute de Planétologie et d’Astrophysique v Grenobli. Čerpá pritom z rôznych databáz pozorovaní Slnka.

BN Label: Uzol
Spomínate si na slávny gordický uzol, ktorý nebolo možné rozviazať a dal sa len preťať? Objekt vo verejnom priestore bratislavskej Eurovei si prepožičiava niektoré konotácie, ktoré sa k podobnému motívu viažu.
Uzol môže evokovať problém, komplikáciu, často neriešiteľnú situáciu. Organicky sa preplieta a je ťažko čitateľný. Zároveň však svojou farebnosťou a tvarom evokuje iný prvok našich ulíc, a to detské preliezačky či šmykľavky.

Mário Coufal & Matej Kuhn: Gate
Mário Coufal je študentom dizajnu na VŠVU v Bratislave. Vo svojich dielach sa snaží o akúsi disekciu emócií a o detailnejšie zahĺbenie sa do samého seba skrz pocity melanchólie, nezmyselnosti a straty.
Matej Kuhn je začínajúci digitálny umelec pohybujúci sa v digitálnom a experimentálnom priestore. Prednostná položka v jeho tvorbe je hudobný element a jeho prepojenie s vizuálnym sprievodom. Ich spoločné dielo bude vystavené na Kamennom námestí v Bratislave.

Adam Hudec & Dust Institute: Dusts-free-Chamber
Dýchanie je základnou ľudskou činnosťou, no len zriedka venujeme pozornosť tomu, ako a čo dýchame. Prach, ktorý je všade okolo nás, je aj z nás - tvoria ho aj naše bunky.
Dusts-free-Chamber viedenského kolektívu, ktorá bude nainštalovaná za historickou budovou SND v Bratislave, je inovatívna nafukovacia pop-up inštalácia. Vtiahne vás do jedinečného zmyslového zážitku z prostredia bez prachových častíc.

Martin Gabčo & BN Label: Lines
Hovorí sa, že umenie poodhaľuje to, čo je skryté. Malá zmena uhla pohľadu totiž môže pootočiť aj naše videnie. Podobne zmena okolitého priestoru dokáže inak nenápadnú stavbu dostať do centra diania.
Monumentálny laserový mapping Martina Gabča a kolektívu BN Label vstupuje do novo vybudovanej štvrte v Bratislave, ktorá nadväzuje na už existujúcu architektúru a ponúka priestor pre digitálnu hru línii, čiar a geometrie ako základného prvku architektúry.

András Cséfalvay: Last generation
Vtáci sú tie dinosaury, ktoré sa naučili lietať. Existuje teda aj pre ľudstvo ešte nádej?
Inštalácia šiestich monumentálnych trojmetrových vajec chránených valom piesočných vriec sa stáva priestorom na uvažovanie a diskusiu o súčasnom (šiestom) masovom vyhynutí. Bude umiestnená na Nádvorí sv. Jána Nepomuka v Bratislave.

Lousy Auber: Keep Your Bubble
Vstúp do svojej bubliny! Slovenský fotograf a umelec Lousy Auber vyplní priestory košickej Kunsthalle pôsobivo meniacou sa architektúrou a dynamickou súhrou farieb, svetla a zvuku. Nadrozmerný teplovzdušný balón, nainštalovaný v interiéri budovy bývalej plavárne, bude počas večera meniť svoju formu a funkciu.

Christián Frank & Matej Šulgan & OPTIO: Synestézia
Jedinečná umelecká inštalácia v reálnom čase prepája zvuk, obraz a hologram. V Dvorane ministerstva kultúry pozýva do sveta synestézie, v ktorom vnímanie sveta jedným zmyslom vytvára dodatočné pocity, charakteristické pre iný zmyslový orgán. Vďaka tomu niektorí jedinci dokážu napríklad počuť odtiene farieb ako zvukové tóny.
