Článok je súčasťou SME Národné, pravidelnej prílohy denníka SME.
Zákulisie a fungovanie divadla odjakživa priťahovali pozornosť nielen dospelých, ale aj detí. Nazrieť do kuchyne čohokoľvek je vždy fascinujúcou exkurziou a zážitkom zároveň. Pre veľkých aj malých.
Keď sme v Národnom divadle spontánne a z nadšenia zorganizovali našu prvú Veľkú divadelnú prespávačku, netušili sme, akú lavínu záujmu o dianie v zákulisí tým rozpútame.
Písali nám nielen nadšení rodičia, ale začali sa ozývať dokonca aj dospelí - s požiadavkou urobiť prespávačku aj pre nich.
Napriek tomu, že organizácia nočných prespávačiek je logisticky, ekonomicky a personálne pomerne náročná, budeme sa usilovať usporadúvať ich jedenkrát za ročné obdobie, vždy v tematickej nadväznosti na niektoré z našich rodinných predstavení.
Najbližšie nás čaká jesenná čertovsky dobrá prespávačka k opere Čert a Káča Antonína Dvořáka či k Čajkovského zimnému baletnému hitu Luskáčik. Nasledovať bude jarná a letná verzia.
Práve prespávačky nás inšpirovali k tomu, aby sme sprístupnili divadelné prostredie deťom aj častejšie a, pravdupovediac, organizačne menej náročným spôsobom s potenciálom sprostredkovať zážitky oveľa väčšiemu počtu záujemcov.
Zrodili sa Soboty v divadle – séria interaktívnych zážitkových dopoludňajších workshopov, kde sa deti stretnú s prostredím, profesiami, činnosťami a umelcami, ktorí divadlo a jeho svet tvoria.
Jednoducho, aby rodičia vedeli, že v divadle sa so železnou pravidelnosťou v sobotu vždy niečo pre deti deje. Buď je na programe dopoludňajšie detské predstavenie, alebo kreatívny workshop, či detská prehliadka historickej budovy.

Do Sobôt v divadle sa zapojili všetky tri súbory – činohra, opera a balet, ako aj naše Umelecko-dekoračné dielne, technická prevádzka či oddelenie marketingu. Každú sobotu si tak deti budú môcť v divadle vyskúšať a naučiť sa niečo nové – raz absolvovať baletný tréning, inokedy herecký workshop, lekciu pantomímy či dirigovania.
Niekoho nadchne vyskúšať si hru na hudobnom nástroji, niekoho osvetľovanie a ozvučovanie scény, navrhovanie divadelného plagátu, práca v maskérni, inému učaruje kreatívne prostredie našich dielní, kde si spoločne vyrobíme divadelné rekvizity.
Našou snahou je niekedy menším a inokedy väčším deťom ukázať celé spektrum umeleckých aj technických činností, ktoré sú nevyhnutné pri prevádzke divadla. Nadchnúť ich pre divadlo tak, ako sme nadchnutí my, ktorí ho pre vás tvoríme.
V čase písania tohto článku máme za sebou prvé dva beznádejne vypredané workshopy – hudobný s krkolomným názvom Zabarambarumbarimburujte si s nami a tiež baletný.

Pod vedením básnika, prozaika a textára Daniela Heviera si deti spolu zaspievali v zbore, naučili sa, ako sa skladá a textuje pieseň. Daniel Hevier tentoraz nedržal v ruke pero a nesedel za klávesnicou, ale netradične si sadol za klavír.
Empaticky deťom pripomenul, že ani on nemal rád dril, nekonečné opakovanie etúd a stupníc, aby vzápätí ponúkol riešenie, ako prekonať nudu pri cvičení. Zaznela aj vtipná báseň Keď ma vyhodili z hudobnej a o chvíľu už deti učil, ako sa rapuje.
Päťdesiat detí v toto čarovné dopoludnie vytvorilo zbor a v priestoroch skúšobne našich kolektívnych telies, kde v bežnej prevádzke skúša zbor a orchester Opery SND, si na pultoch otvorili noty a v sprievode klavíra sa v priebehu jednej frekvencie naučili chytľavú skladbu Petra Cóna.
Počuť ich štebotavé hlasy, vidieť ich spoločne muzicírovať a zároveň si vyskúšať jednu z atraktívnych divadelných profesií, akou je zborové spievanie, je krásny zážitok.
Druhú sobotu sme strávili tancom. Baletný workshop pripravila naša bývalá sólistka Denisa Pavlišinová, dnes majiteľka obľúbeného štúdia TUTU Škola Baletu.

Autenticitu zážitku pre niekoľko desiatok detí umocňovali všadeprítomné kulisy z rodinného predstavenia La Fille mal gardée, ktoré náš súbor oprašoval v sále práve v tento týždeň.
„Niektoré deti už mali skúsenosť s baletom a rady sa ňou pochválili. Tie, ktoré ešte nikdy balet neskúšali, v ničom nezaostávali, snažili sa o to viac. Veľký dojem na ne urobili priestory divadla, hľadiska, javiska, baletnej sály, maskérne a kostymérne. Mali veľa otázok, skúšali si parochne, čelenky a masky, chceli vidieť kostýmy z inscenácií, ktoré už poznali. Na čo však určite nezabudnú, je ‚vôňa‘ divadla. Je to aj môj osobný zážitok z detských čias, keď som po prvý raz vstúpila do budovy SND vstupom pre zamestnancov. Dodnes cítim tú vôňu,“ povedala nám lektorka o svojich dojmoch bezprostredne po skončení workshopu.
Okamih, keď medzi deti v nádhernom baletnom kostýme a s korunkou na hlave prišla uprostred workshopu „naozajstná baletka“ – aktuálna členka nášho súboru Olexa Petrova, pripomínal scénu z muzikálu Neberte nám princeznú. Deti ju spontánne obklopili, dotýkali sa jej kostýmu, aby ju o niekoľko minút so zatajeným dychom a obdivom sledovali tancovať na baletných špičkách.
Už na druhý deň nám niektorí rodiča písali, že so svojimi deťmi ešte v ten večer išli k nám do divadla.

Zdá sa, že nepatrný detail ako návšteva dopoludnia síce prázdnej, ale naozajstnej divadelnej sály a pár pútavých slov o inscenácii vyvolali zvedavosť aj u tých najmenších divákov. A presne o to nám ide. Vzbudiť nadšenie, stimulovať záujem a vychovávať si diváka s hlbokým vzťahom k divadlu od útleho veku.
Zo skúseností z našich mimoriadne úspešných Veľkých divadelných prespávačiek a prvých dvoch Sobôt v divadle vieme, že deti objavovanie divadelného sveta milujú. A my spolu s nimi.
Preto ak aj vy máte doma zvedavé dieťa, ktoré sa rado učí nové veci, a máte divadlo rovnako radi ako my, hľadajte naše workshopy na webe divadla.
Už v októbri na vaše deti čakajú lektori džezu či trendového tanečného K-popu. V novembri to bude workshop parkúru (ten deti poznajú z inscenácie Čert a Káča), dopoludnie pantomímy so slovenským lektorom Jurajom Benčíkom, ktorý pôsobil v známom Cirque du Soleil, a pre veľký záujem opäť workshop hereckej tvorivosti s režisérom Petrom Weincillerom z Teatro Colorato.
Podrobnosti o konkrétnom programe jednotlivých Sobôt v divadle, ako aj odporúčanie, pre deti v akom veku je program vhodný, budú priebežne počas sezóny zverejňované na webe www.snd.sk.
Počet detí na podujatie je limitovaný, každý účastník bude musieť mať zakúpenú vstupenku.

Autor: Natália Dadíková