Umelá inteligencia ju nadchla a cez ChatGPT sa hneď začala vypytovať všemožné otázky. Najprv sa s chcela zoznámiť, aby spolu nadviazali „kamarátsky“ vzťah a oťukali sa. Miestami až úsmevnú zoznamovaciu debatu však rýchlo vystriedajú otázky o umení, zdravotníctve, vesmíre, čase či smrti. To všetko obsahuje kniha rozhovorov s umelou inteligenciou, ktorú napísala slovenská filmárka YVONNE VAVROVÁ.
Tvrdí, že mnohí ľudia umelú inteligenciu odsudzujú alebo sa jej boja, a tak od nej bočia. „A to je podľa mňa zlé. Práve masa ľudí, čo sa jej vyhýba, by sa k nej mala priblížiť, aby sme si z nej vzala to pozitívne a zároveň vyvinula tlak na jej kontrolu,“ hovorí a dodáva: „Keď to necháme na samospád, môže z toho vzniknúť obrovský problém.“
V rozhovore sa dočítate:
- či študenti zneužívajú umelú inteligenciu a ako by sa mal upraviť školský systém,
- ako dopadol scenár, ktorý zadala napísať umelej inteligencii,
- aké riziká môže umelá inteligencia predstavovať
- o čom bude pripravovaná druhá časť knihy o umelej inteligencii.
Dostali ste sa k téme umelej inteligencie na základe nejakej konkrétnej situácie či zážitku?
Od detstva ma zaujímali nové technológie. Takže keď sa sprístupnil ChatGPT, vyskúšala som to. A zistila som, že umelá inteligencia mi dáva veľmi zaujímavé podnety na rozmýšľanie. Vravela som si, že by bolo skvelé urobiť knihu, ktorá by ju priblížila bežnej populácii. Lebo ľudia ju často zavrhujú alebo sa jej boja, hoci ani nevedia prečo. Táto kniha je taký literárny experiment, pokus o humanizáciu technológie v ľudskom svete.
Pýtam sa aj preto, že učíte na vysokej škole. Nestretli ste sa tam už s prípadmi zneužívania umelej inteligencie študentmi?
To sa určite stane. A veľmi skoro. Radikálne až revolučne sa bude musieť zmeniť systém skúšania a odovzdávania seminárnych a záverečných prác. Podľa mňa bude nutné ustúpiť od klasicky písaných diplomoviek a posilniť ústne skúšanie. No namiesto 15-minútového skúšania namemorovaných údajov treba so študentom stráviť hodinu a rozprávať sa s ním. Zároveň by mohol byť cestou systém projektov, na ktorých budú študenti pracovať a profesor sa s nimi bude viac zhovárať.
V Hollywoode nedávno prebiehal štrajk scenáristov, ktorí sa obávali aj neúmerných zásahov umelej inteligencie do ich profesie. Využili ste zo zvedavosti aj vy umelú inteligenciu na napísanie scenára?
Áno, zadala som jej túto úlohu. Bez problémov scenár napísala. Akú mal úroveň, to už je druhá vec.
Štrajk hollywoodskych scenáristov sa už skončil a vyrokovali sa podmienky, ktoré sú v princípe o tom, že hlavný podiel a posledné slovo na kreatívnej práci musí mať človek.
Akú úroveň mal scenár, ktorý na vaše zadanie napísala umelá inteligencia?
Chýbali mi v ňom niektoré súvislosti, emocionálne podloženie konania postáv. Chýbal mi aj moment prekvapenia. Všetko bolo až príliš jasné, zrejmé a strojovo chladné. Bolo cítiť, že to písal stroj.
Ako ešte využívate umelú inteligenciu?
Na slávnostné udeľovanie cien Igric som potrebovala do krátkeho videa, v ktorom sa vysvetľovalo, kto bol vlastne igric, obrázky týchto potulných stredovekých hercov a intelektuálov. V knihách som nič nenašla, a tak som umelej inteligencii zadala úlohu, aby mi vygenerovala obrázky igricov. Na základe mojich promptov – presných kódov, ktorými sa dorozumieva človek s AI, mi ich desiatky vygenerovala. Pomohlo to galaprogramu a znížilo to náklady na výrobu. Umelú inteligenciu však používam napríklad aj na rešeršovanie.
Hneď v úvode knihy neskrývate nadšenie z umelej inteligencie, no zároveň jej kladiete otázky, ktoré tému problematizujú. Napríklad či pri možnostiach umelej inteligencie, ktorá sa navyše neprestajne zdokonaľuje, bude človek strácať svoju schopnosť kritického myslenia a AI bude mať z intelektuálnej stránky absolútnu prevahu.
My pedagógovia sa už dlhšie stretávame s tým, že študenti veľmi málo čítajú. A pri skúškach vidíme, ako skratkovito odpovedajú, nevedia sa súvislejšie vyjadrovať. Sú zvyknutí na strohosť komunikácie na sociálnych sieťach.