Po takmer piatich mesiacoch sa podarilo dosiahnuť predbežnú dohodu medzi odbormi zastupujúcimi štrajkujúcich amerických scenáristov, hollywoodskymi štúdiami a streamovacími platformami. O čo im išlo?
„To, že autori a autorky v Amerike protestujú, sa nestalo zo dňa na deň. Bol to postupný proces,” hovorí scenárista Lukáš Sigmund (Ultimátum, Villa Lucia), ktorý situáciu v tamojšom audiovizuálnom priemysle vníma ako súboj starého systému s novým. Dá sa povedať, že v štrajku ide o budúcnosť scenáristickej profesie.
Namiesto dialógov transparenty
Organizácia, ktorá zastupuje 11 500 amerických scenáristov a scenáristiek (WGA), na jar rokovala so zástupcami producentov, štúdií a streamovacích platforiem (AMPTP) o zmluve, ktorá sa pravidelne aktualizuje. Tento rok však zúčastnené strany k dohode nedospeli.
Scenáristi a scenáristky v máji prestali písať, vyšli do ulíc a začali demonštrovať, od júla aj s podporou hercov a herečiek, ktorí sa k nim pridali. Žiadali adekvátne honoráre a tantiémy za reprízy diel:
„Keď autor/ka napíše scenár filmu či epizódu seriálu, s každým ďalším odvysielaním by mali dostať percento z honorára či zisku. Odmeny a tantiémy dlhšie nereflektujú ekonomickú situáciu. Aj v USA je inflácia a ceny rastú,” vysvetľuje Lukáš Sigmund.