Tatranská Lomnica 7. februára (TASR) - Prínos Karpatského spolku pre rozvoj turistiky na Slovensku mapuje výstava, ktorú dnes sprístupnili v Múzeu TANAP v Tatranskej Lomnici. Na dvadsiatich paneloch dokumentuje podmienky vzniku Uhorského karpatského spolku, jeho činnosť v rokoch 1873-1945, postupné rozširovanie, prínos pre turistiku, cestovný ruch, ale aj ochranu prírody, vedeckú a muzeálnu prácu.
Zostavovateľ Ján Gašpar zo Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach počas otvorenia výstavy pripomenul, že ustanovujúce valné zhromaždenie sa konalo v Starom Smokovci v auguste 1873. Už v prvom roku činnosti mal spolok 361 členov. Spočiatku mal regionálny charakter a jeho činnosť sa sústreďovala na Vysoké Tatry. Postupne rozšíril pôsobnosť na celokrajinskú. Spolok vydával ročenky, monografie, turistických sprievodcov a mapy, podporoval výskum a popularizáciu Karpát a osobitne Tatier. Zaslúžil sa o budovanie turistických chodníkov, ich značenie, výstavbu chát, ale aj účelné organizovanie horskej vodcovskej a záchrannej služby.
Činnosť Karpatského spolku, ktorého členovia boli zväčša nemeckej a maďarskej národnosti, bola v roku 1945 zakázaná a obnovená až v 90. rokoch minulého storočia.
Výstava potrvá v Tatranskej Lomnici do 25. apríla a je jedným z podujatí venovaných Medzinárodnému roku hôr.