Leguán, ktorý sa práve vykľul z vajíčka v drahej čaši, čakal v košickom antikvariáte na svoju príležitosť. Našťastie to netrvalo dlho.
Keď ho v roku 2016 našiel zberateľ a obchodník s umením Martin Ftáčnik, on ani predajca netušili, kto je autorom nezvyčajnej grafiky s jašterom. Podpis nebol dobre čitateľný. No Ftáčnik si bol istý, že narazil na niečo mimoriadne zaujímavé.
„Prilákala ma záhadnosť tej grafiky, aj záhada jej autora. Bola silná v symbolike, nezvyčajnej kombinácii čaše, vajíčka a zvieraťa. Hoci bola kvalitne remeselne spravená, bolo z nej cítiť aj istú nevyumelkovanosť,“ opisuje Ftáčnik.

Rozhodol sa, že musí zistiť viac. To ešte nevedel, že ho pátranie privedie k autorovi, o ktorom si rodina myslela, že je po smrti, aj k celému jeho umeleckému archívu, ktorý zachránili pracovníci sanatória.
Už čoskoro sa dostal k podobnej grafike, na ktorej bol podpis čitateľný, a tak mal zrazu v rukách meno autora. Igor Ďurišin.
Nepomohlo mu to však pohnúť sa ďalej, pretože na internete bolo o tomto alternatívnom výtvarnom umelcovi len minimum informácií. Zato však našiel krátky film, ktorý o Igorovi Ďurišinovi urobil jeho brat Peter, filmár.
„Pochopil som, že osud toho človeka bol zaujímavý a to ma ako zberateľa a bádateľa zaujalo,“ hovorí Ftáčnik.
To, čo zistil, spísal do monografie, ktorú tento rok vydal ako sprievodnú publikáciu k retrospektívnej výstave vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Na Ďurišinove grafické diela a pohnutý životný príbeh sa tam možno ísť pozrieť do 3. decembra.