Halloween alebo Dušičky, to je ideálny čas na pozeranie hororov, žánru, ktorý vo svete nevídane prekvitá. Hoci na Slovensku tento žáner nemá veľké zázemie, amatéri, Juraj Herz a Peter Bebjak situáciu aspoň trochu zachraňujú.
Horory sú najvhodnejšie filmy na prvé rande. Niet sa čo čudovať, je to výborná zámienka, ako dať dievčaťu ruku okolo ramien. Povedal americký režisér hororov Eli Roth, a ten to musí vedieť, pretože horory miluje od detstva a nakrúca od mladosti.
Slovenský hostel
Medziiným nakrútil v roku 2005 aj nechutný horor Hostel: Hrôza na Slovensku (vysiela ho stanica Cinemax 28. 10. o 22.00), v ktorom zazneli pesničky od Teamu, Mira Žbirku, Mariky Gombitovej a Tublatanky a ktorý na Slovensku i v blízkom okolí vyvolal vlnu nevôle, že našej postsocialistickej krajine neurobil vo svete práve tú najlepšiu reklamu.
Po nahnevaných reakciách sa režisér obhajoval tvrdením, že ľudia bez ohľadu na hororovú sériu Texaský masaker motorovou pílou (Cinemax 31. 10. o 21.30, Filmbox 1. 11. o 1.35) stále cestujú do Texasu.

Chudáci klauni
V dušičkovom čase, v predvečer sviatku Všetkých svätých, dostáva hororový žáner v kinách, televíziách aj na streamovacích službách najväčší priestor.
Hoci v našich končinách to nie je také vypuklé ako v krajinách, kde majú veľkú tradíciu sviatku Halloween, odpradávna sa aj v našom folklóre oslavuje obdobie, keď je hranica medzi naším svetom a záhrobím veľmi krehká.
Ak sa k dušičkovej atmosfére a predlžujúcim sa večerom pridá trochu okultnosti, tajomna a masky, scéna pre horor je pripravená. Práve maskovanie umožňuje vytvárať fiktívne postavy, sériových vrahov alebo zlých duchov, čo môže pridať do príbehu element neistoty a strachu.
Tu niekde pramení aj obľuba postavy klauna v amerických hororoch. Podľa dátového analytika Stephena Followsa od roku 1916, keď sa objavil prvý klaun v nemom filme Nový klaun, sa táto postava vo filmoch do roku 2016 vyskytla celkom 298-krát. Viac ako polovica po roku 2000, a čím sú tie filmy novšie, tým viac je to v hororovom žánri.