BRATISLAVA – Vo finálovej päťke literárnej ceny Anasoft litera mali prevahu ženy. Ocitli sa v nej až štyri autorky. Jedna z nich aj zvíťazila. Na ceremoniáli 25. októbra ocenili Soňu Urikovú.
Píše o ženách a cez ich pohľady. Jej ženy zažívajú únavu, vnímajú dezilúzie a v príbehoch sa neraz vynoria aj naozaj nepríjemné zážitky. Autorka však svoju útlu poviedkovú knihu nazvala Dôvod na radosť.
Úsporne a bez veľkých emócií
Je bystrou pozorovateľkou a odpozorované šikovne zachytáva do slov. Bez toho, aby na to potrebovala veľa priestoru. Je úsporná, rozpráva bez veľkých emócií, bez pátosu, vecne, akoby jej postavy všetko vnímali z odstupu, i keď sa ich to priamo dotýka.
Mnohé dokáže tlmočiť v náznakoch. Aj ťaživé skúsenosti vyplavuje v stručných poznámkach. Niekedy prichádzajú nečakane. O to viac zarezonujú. Spomienky a situácie, ktoré nie sú radostné a na človeka sa nalepia ako bahno na topánky, ktorého sa nejde zbaviť.
Cena Anasoft litera
- Vznikla v roku 2006,
- udeľuje sa za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich prózy sú knižne vydané v predchádzajúcom roku,
- s cenou je spojená odmena pre víťaza 10 000 eur,
- v minulom roku získal ocenenie Stanislav Rakús za knihu Ľútostivosť,
- Cenu čitateľov a čiteliek Anasoft litera získal v minulom roku Lukáš Onderčanin s knihou Utópia v Leninovej záhrade.
Päťčlenná porota Anasoft litera presne toto zdôrazňuje pri svojom rozhodnutí udeliť cenu Urikovej knihe Dôvod na radosť (vyadavateľ: KK Bagala).
Že sa v nej veľa naznačuje a málo exponuje. „Autorka má schopnosť vnímavo pozorovať, pre jej prózy je príznačný zmysel pre detail a originálna práca s metaforou,“ nachádza sa v stanovisku poroty. „Urikovej hrdinky nie sú exaltované, reflektujú realitu s odstupom a nadhľadom – mohli by sa aj radovať, len sa im už akosi odnechcelo‘.“
Samotná autorka vysvetľuje, že má rada, keď príbehom pulzuje tajomstvo, no zároveň sa do svojich krátkych textov snaží dostať potrebné informácie, aby sa v tom čitatelia nestrácali, a presne ich dávkovať. To ju vraj naučilo štúdium scenáristiky a dramaturgie na VŠMU v Bratislave.
Tajomstvo úvodnej rozprávky
Jej knihu Dôvod na radosť otvára kratučká chantská ľudová rozprávka Myška. Možno to spočiatku prekvapí, ale dáva to zmysel. Tým krátkym príbehom udáva autorka tón celej zbierky. A pred čitateľom súčasne vytvára tajomstvo s otázkou: Prečo otvára knihu rozprávkou?